איך לאלף חתולים לארגז חול

אתם מנקים אותו מדי יום (או יותר), ממלאים אותו בחול נקי ועושים כל מה שצריך. למרות זאת החתול מתעקש לעשות צרכים מחוץ לארגז. מה עושים? איך מאלפים חתול לעשות צרכים בארגז?

אילו גורמים יכולים להפריע?

ישנם גורמים שונים למצב בו חתול בוחר לעשות את צרכיו מחוץ לארגז. לעיתים מדובר על גורם שקל לשנות, גורם הקשור לתנאים שמקבל החתול לעשיית צרכיו וניתנים לשינוי בקלות יחסית. לעיתים אילוץ צרכים לחתולים יהיה מורכב יותר ויתכן שיהיה צורך גם ביעוץ מקצועי:

  • מיקום: הארגז צריך להיות ממוקם באזור שקט וצדדי בו תהיה לחתול פרטיות.
  • גודל הארגז: יש להתאים את גודל הארגז וגובה הדפנות לחתול. אם זהו חתול גדול, כדאי לבחור לו ארגז גדול שיהיה לו מקום לנוע בחופשיות. אם זהו גור כדאי שהארגז יהיה קטן בגודלו וגם בעל שוליים נמוכים. שולי ארגז נמוכים יסייעו מאוד גם לחתול מבוגר המתקשה לטפס.
  • מצע הארגז: לרוב המצע אינו משנה לחתולים אלא יותר לנו, אך איכות הניקוי כן תשפיע, לכן כדאי לבחור את החול שיעזור לנו לשמור על מקסימום ניקיון כמו חול מתגבש.
  • מספר ארגזים: כאן כן נכנס עניין התנהגותי אך ניתן לפתור אותו בקלות יחסית. אם יש בבית יותר מחתול אחד יתכן ששירותים משותפים מפריעים לאחד מהם ואז כדאי לתת לכל אחד ארגז משלו. יתכן שאחד מהם דומיננטי יותר מהאחר כך שמדובר על קריאת מצוקה של הפחות דומיננטי או דווקא מחאה של הדומיננטי יותר. אתם מכירים היטב את הדינמיקה בין החתולים כך שאם אכן אחד מהם דומיננטי יותר וישנם צרכים מחוץ לארגז, פעולה בסיסית היא הפרדה בין הארגזים.

גורמים הקשורים לחתול עצמו

לא רק בעיות התנהגותיות יכולות להביא לעשיית צרכים מחוץ לארגז. לכן, רגע לפני שאתם חושבים על אילוף לארגז החול לחתול שלכם, קחו אותו לווטרינר. יכולות להיות גם סיבות אחרות. גם בעיות בריאותיות יכולות לגרום לעשיית צרכים מחוץ לארגז. עם בעיות אלה נמנות:

  • דלקת בדרכי השתן או בשלפוחית
  • סתימה בדרכי השתן (מצב בו יתכן שהחתול ישתין מעט גם במקומות אחרים בבית וחשוב לטפל בו בהקדם)
  • סוכרת
  • אבנים בשלפוחית
ישנם מצבים פיזיולוגיים נוספים. לכן, רגע לפני אילוף הביאו את החתול לווטרינר לבדיקה גופנית מקיפה. הכל בסדר מבחינה בריאותית? קודם כל נשמו לרווחה. עכשיו אפשר לבדוק מה גורם לחתול, חיה נקיה שעשיית צרכים בבור וכיסויים הוא חלק מהדנ”א שלה, לעשות כך את הצרכים בצורה חשופה:
  • בזכר לא מסורס – חלק מסימון טריטוריה: אם מדובר על זכר לא מסורס, יתכן שעשיית הצרכים היא חלק מסימון טריטוריה. סביר שהוא מרסס גם בחלקים אחרים בבית. אם לא זה המצב, יש לבדוק סיבות אחרות.
  • לחץ נפשי: לחץ נפשי של החתול יכול לנבוע מסיבות שונות. אחת הסיבות היא הוספת חתול או בעל חיים אחר שאינו מוכר. במקרה כזה חשוב להרגיל את החתול בהדרגה לבעל החיים האחר, אם זה חתול, לתת לכל אחד ארגז משלו. סיבה אחרת היא מעבר לדירה חדשה. חתול הוא חיה טריטוריאלית מאוד ויתכן שעשיית הצרכים מחוץ לארגז מהווה סימון טריטוריה או שפשוט זהו מסר עבורכם מצד החתול על הלחץ שהוא נתון בו.

איך להתמודד?

חשוב בכל מקרה להבין שהחתול לא עושה את הפעולה כדי להרגיז אתכם אלא כדי להעביר מסר. נסו את כל האפשרויות לשינויים שצוינו קודם, בדקו את החתול בריאותית. בכל מקרה אין טעם להעניש כי החתול לא מקשר בין המעשה לעונש. אם שום שינוי לא מביא תוצאות ישנם מטפלים התנהגותיים שיספקו עזרה מקצועית.