איך להקל על הסתגלות של גור חתולים עם חיות אחרות

גור חתולים צריך ללמוד הרבה מאוד כשהוא מגיע לבית חדש. מעבר להכרת הסביבה ובני הבית, אם יש בעלי חיים אחרים הוא צריך להכיר גם אותם עד למצב שירגישו חופשי זה בחברת זה:

עולמו של גור חתולים, במיוחד גור שסיים לא מזמן לינוק, היה מאוד מצומצם עד לאחרונה והוא כלל בעיקר את אימו, את אחיו ואת הפינה בה גדלו והוסתרו. מצב זה מתהפך ממש כשהוא מאומץ ומגיע לבית חדש. אנו אמנם מלאי רצון טוב ורוצים לתת לגור חיים טובים ושמחים, אך תחילה הוא יכול לחשוש מהסביבה החדשה, על אחת כמה וכמה אם יש בה בעל חיים נוסף- חתול או בעל חיים אחר. לכן, צריך להרגיל את הגור בהדרגה לבעל החיים שכבר נמצא בבית וכמובן גם להיפך – לדאוג לכך שבעל החיים הוותיק יקל ככל האפשר על הסתגלות הגור.

הסתגלות גור חתולים לבית עם חתול

חתול הוא חיה טריטוריאלית מאוד. לכן, התחילו מכך שאתם ממקמים את הגור החדש בחדר נפרד בו עומדים לרשותו כל התנאים כמו ארגז צרכים, אוכל ומים. ארגנו לו גם פינה בחדר עם מיטה ושמיכות שמומלץ לתת לו בכל מקרה לשמירה על חום הגוף, במיוחד בחורף, וגם כפינה שלו. אל תראו בכך כליאה של החתול או פעולה שאינה מיטיבה איתו. הגור יהיה גם ככה מפוחד וכך יהיה מוגן ויסתגל לבית בהדרגה. כך עשו במשך מספר ימים, תלוי עד כמה הגור חששן ועד כמה החתול הותיק חשדן ועד כמה הוא מוכן לקבל זרים. בהדרגה תנו לגור לצאת, תחילה לא לכל חדרי הבית. בימים הראשונים היו נוכחים במפגשים עד שלאט לאט יסתגלו ה”שותפים לדירה” זה לזה. כדאי לפחות בתקופה הראשונה שלכל חתול יהיה ארגז צרכים וקעריות אוכל ומים משלו.

הסתגלות גור חתולים לבית עם כלב

למרות הסטיגמה, חתולים וכלבים בהחלט יכולים לחיות ביחד, צריך רק קצת סבלנות. ההמלצה היא קודם כל להכניס גור חתולים לבית עם כלב בוגר, עם עדיפות לכלבה בוגרת, אך כמובן גם במצב אחר הדבר אפשרי. גם כאן, בימים הראשונים של החתול בבית, עשו הפרדה בין החתול לכלב. מקמו את החתול בחדר נפרד בו יהיו ארגז צרכים, אוכל ושתיה. אם עד עכשיו לכלב לא הייתה פינה משלו, כדאי, אפילו עוד לפני בואו של החתול, לארגן לו פינה כזאת ולתת לו להתרגל אליה בתור הפינה שלו. לאחר כמה ימים בהם הכלב ירחרח את הדלת ויתרגל לכך שיש חתול בבית, כדאי לשחרר את הגור, עדיין לאזור מוגבל כשהכלב קשור ברצועה. יש להיות בהיכון למקרה שהכלב ירצה להסתער על החתול, אפילו מתוך משחק. בשלב מאוחר יותר יכולה להיות אדישות מוחלטת של החתול והכלב, אך יכולה גם להתפתח ידידות. מומלץ להרחיק את האוכל של החתול מהכלב.

חתול ותוכי

בבית בו גדלים חתולים ותוכים, מדובר על טורף וטרף (לפחות פוטנציאלי) שצריכים לחיות יחד. לכן, התרגלות של שניהם זה לזה יכולה להיות מאתגרת. עם זאת, כיוון שמדובר על גור קטן, ניתן להרגיל אותו לתוכי ושלא יראה בו טרף. עדיין, חשוב להשגיח לפחות בהתחלה ולראות שחתול לא “שם עין” על התוכי ומנסה בכל כוחו להגיע אליו. יש גם לשים לב לתוכי ולראות שאינו מפתח סטרס בגלל נוכחותו של החתול.

לסיכום, גידול חתולים עם חתולים או חתולים עם כלבים הוא בהחלט אפשרי ואפילו יכול לספק הנאה רבה לשני הצדדים (וגם לכם). גידול חתול עם תוכי יכול להיות מאתגר יותר אך כשמדובר על גור ניתן להקנות לו הרגלים ולהביא לכך שיהיה אדיש כלפי התוכי, במיוחד אם זהו תוכי גדול ובוגר.