איך להרגיל חתול לכלוב נשיאה

בעזרת כלוב נשיאה ניתן לדאוג לבריאות החתול ולשמור על בטיחותו, אך החתול כמובן פחות מחבב את ה”קופסה” שמביאה אותו למרפאה. כמה דברים פשוטים והחתול יקבל את הכלוב בקלות רבה יותר:

גידול חתול מחייב אחזקה של כלוב נשיאה. גם אם החתול שלכם הוא הרגוע ביותר שאתם מכירים והמקום שהוא הכי מחבב הוא הידיים או הברכיים שלכם, הדבר משתנה לחלוטין כשיוצאים, יושבים באוטו וכמובן כשמגיעים לווטרינר. לכן, כלוב הנשיאה הוא חיוני וזו הדרך הבטוחה להביא חתול לווטרינר או למקום אחר שנדרש להביאו. החתול לא ממש אוהב את הכלוב וממש לא שמח להיכנס אליו. מה עושים?

לבחור כלוב מתאים

כלוב נשיאה צריך להיות גדול מספיק בכדי שלחתול יהיה נוח אך לא גדול מדי כדי שירגיש את ההגנה והחמימות שהוא אוהב. חתול אוהב מקומות סגורים וקטנים. חשוב שהכלוב יהיה יציב, מומלץ עם פתח קדמי וגם פתח עליון ושיסגר היטב.

למה החתול נרתע?

חתולים דווקא אוהבים קופסאות, ארגזים ומקומות קטנים וסגורים. למה מן הכלוב הם דווקא נרתעים? הסיבה הראשונה והעיקרית היא הריח. הכנסת חתול לכלוב נשיאה חדש משמעה הכנסתו לקופסה עם ריח זר, יתכן גם של בעלי חיים אחרים אם הגיעה הישר מחנות החיות. אם זהו כלוב ותיק, יתכן מאוד שיש לו ריח של המרפאה: ערבוב בין ריח בעלי חיים אחרים לבין תרופות. תארו לכם שילוב בין ריח אנשים שאינכם מכירים לריח של בית חולים. גם בעיני החתול זה לא שילוב מנצח.

מה לעשות כדי “לחבב” את הכלוב על החתול?

אחרי שחזרתם מהווטרינר שטפו את הכלוב ויבשו היטב כדי להיפטר מריח המרפאה. כדאי לאחסן אותו במקום חשוף. רבים מאחסנים את הכלוב במקום סגור כמו בארון או אפילו בבוידעם או מחסן. מומלץ דווקא למקם אותו במקום פתוח כך שהחתול יתרגל אליו ויראה אותו כל הזמן. ניתן גם למקם על מדף אך שיהיה נגיש. כך החתול ייגש אליו, יסמן אותו בריח שלו וידע שזהו אחד מחפצי הבית ופחות יקשר אותו רק עם הליכה לווטרינר. כדאי גם לשים בו שמיכה או אפילו בגד ישן שלכם בתור מצע כדי שיהיה בו גם הריח שלכם. כך יש סיכוי שהחתול אפילו יבחר לנוח בכלוב מרצונו מדי פעם. אפשר גם לשים בו צעצוע שהחתול אוהב ולעודד אותו להיכנס מדי פעם באמצעות נתינת חטיף כשהוא מתיישב בכלוב מיוזמתו.

מגיע רגע האמת – איך להכניס את החתול?

גם אם החתול מחבב את ה”קופסה”, הכנסת חתול לארגז נשיאה ברגע האמת שונה ממצב בו הוא נכנס ביוזמתו למנוחת צהריים. חתול פחות אוהב שמכתיבים לו מה לעשות, בטח אם התכנית היא הליכה למרפאה. לכן, כדאי לעשות את הפעולה במהירות הרבה ביותר שאפשר. אם לכלוב רק פתח קדמי, כדאי להעמיד אותו כך שהפתח יהיה כלפי מעלה ויהיה ניתן להשחיל את החתול פנימה ומיד לסגור. כיוון שחתולים אוהבים מקומות חשוכים והחושך מרגיע אותם, כדאי לעטוף את הכלוב בבד. כך הסיכוי שהחתול יכנס למצב רגיעה גדול יותר. השאירו את הצעצוע שהחתול אוהב בתוך הכלוב גם כשאתם לוקחים אותו.

לסיכום, הכנסת החתול לכלוב אינה הפעולה המהנה ביותר, לא עבורו ולא עבורנו. עם זאת, אין ברירה – זאת הדרך הבטוחה ביותר להביא חתול למרפאה או למקום אחר. ביום יום, הפכו את הכלוב לעוד קופסה נחמדה שהחתול יראה בה פינה שלו. בשעת הצורך הכניסו את החתול במהירות וסגרו מיד את הדלת כדי שלא יספיק לצאת. בהצלחה!