איך להתמודד עם בעיות התנהגות נפוצות בשנה הראשונה

הגור שהבאתם הביתה התחיל להתנהג בצורה מוזרה? להיות חששן ופחדן? לעשות צרכים מחוץ לארגז? לכל דבר יש סיבה ועם כל בעיה אפשר להתמודד אם מנסים להבין את הגור ולפעול בהתאם

גור חתולים הוא אחד הדברים היותר מתוקים שיש. גם אדם אדיש בד”כ יימס למראה גור קטנטן עם עיניים גדולות וטונות של סקרנות ושובבות. עם זאת, גור חתולים אינו בובה. כמו תינוק הוא לומד להכיר את העולם, לומד מה מותר ומה אסור, ופעמים רבות מה שאנו מכנים “בעיות התנהגות” זו התנהגות טבעית המהווה חלק מן ההתפתחות הטבעית שלו. כאן נכנס נושא חינוך גורי חתולים שמטרתו היא ללמד את הגור מה מותר ומה אסור ולהקנות הרגלים. מעבר להתנהגות זו, יכולות לצוץ גם בעיות התנהגות אמיתיות שנובעות מסטרס בו החתול נמצא ובהן יש לטפל במהירות האפשרית, רצוי בהתייעצות עם יועץ התנהגות לחתולים.

התנהגויות לא רצויות ומה עושים איתן

כאמור, יש להפריד בין בעיות התנהגות אצל חתולים לבין התנהגויות טבעיות שאינן מקובלות עלינו. במיוחד כשמדובר על גורים בשנה הראשונה, יכולות לצוץ לא מעט התנהגויות לא רצויות אך טבעיות שעלינו לחנך את הגור על מנת לשנות אותן:

  • טיפוס למקומות לא רצויים: חתול אוהב לטפס ועבור גור במיוחד כל הבית הוא מגרש משחקים אחד גדול. הגור טיפס על השיש? על שולחן האוכל? הורידו אותו מבלי לצעוק. כך ילמד בדרך הפשוטה ביותר ויבין שעם הטיפוס למקום זה הוא מורד משם ובהדרגה יפסיק.
  • נשיכות ושריטות: גם נשיכות ושריטות של הידיים והרגליים שלנו נעשות אצל גורים כחלק ממשחק. גם כאן אין טעם לצעוק או להתעצבן. הכינו משחק בהישג יד ומיד כשמגיעות הנשיכות תנו לגור משחק אחר כמו חכה או זרקו כדור. כך יבין שאלה המשחקים שלו.
  • צרכים מחוץ לארגז: אם הגור מתעקש לא ללמוד להשתמש בארגז יתכן שמשהו מפריע לו: גודל הארגז או גובהו- יתכן שהוא גדול או גבוה מדי, מיקום הארגז – אם הוא במקום מרכזי מדי בבית או ליד המים והאוכל הדבר יכול להפריע, אם הארגז משמש גם חתול אחר הוא יכול לחשוש להשתמש בארגז – חשוב בהתחלה במיוחד לתת לכל חתול ארגז.

כתוב את הכותרת כאןסימנים לבעיות התנהגות

בעיות התנהגות אצל גורים וחתולים בכלל יכולות להעיד על מצוקה אמיתית. כאן לא מדובר דווקא על התנהגות שאינה מוצאת חן בעינינו אלא התנהגות שמהווה סימן לתחושה לא נוחה של החתול. סימנים ללחץ נפשי של החתול יכולים להיות:

  • איבוד תיאבון
  • ניקוי מוגזם של הפרווה
  • עשיית צרכים מחוץ לארגז (אם אתם יודעים בוודאות שאין כל סיבה אחרת לכך שהחתול ירתע כמו הסיבות שמנינו קודם או אם התחיל פתאום לעשות זאת)
  • אגרסיביות (הבדילו בין שובבות שנובעת ממשחק לבין אגרסיביות)
  • חששנות והסתתרות
  • התנהגות אפאטית, חוסר חיבה לבני הבית

בעיות התנהגות מסיבה רפואית

לפני שאתם שוברים את הראש מה קרה בבית שהביא לשינוי התנהגות אצל החתול, יתכן מאוד שמדובר על שינוי במצב הבריאותי. חשוב קודם כל לקחת את הגור לבדיקה רפואית ולשלול שישנה בעיה כלשהי. אם ישנה בעיה – יש קודם כל לטפל בה. לעיתים זו יכולה להיות בעיה פשוטה שניתן לפתור בקלות. אם הווטרינר שלל בעיה רפואית, כנראה שבעיית ההתנהגות נובעת מגורם נפשי.

בעיות התנהגות הנובעות מסטרס

בעיות התנהגות שאינן על רקע רפואי נובעות מסטרס שהחתול חש. הסיבות לסטרס יכולות להיות שונות. שינוי מצב כמו מעבר לבית אחר, תינוק חדש במשפחה, בן משפחה שלא נמצא בגלל גירושין או חלילה מוות, בעל חיים חדש בבית. אלה שינויים “כבדים” יחסית שהגור יסתגל אליהם בהדרגה וכנראה התנהגותו תחזור לעצמה עם הרבה עידוד מכם, ליטוף ופינוק. ישנם גורמים שנראים שוליים אך עבור הגור הם משמעותיים כמו: מוזיקה בווליום גבוה בבית, נביחה ממושכת של כלב מחוץ לבית, הוספת רהיט חדש שחסם מעבר למקום מסתור, החלפת סוג חול בארגז ואפילו חתול חדש בחצר. לא תמיד קל לגלות את הגורם, במיוחד כשלנו הוא נראה דבר פשוט ולא שיערנו שהוא מפריע לחתול עד כדי שינוי התנהגות. לכן, התייעצו עם הווטרינר או יועץ להתנהגות חתולים והוא יגלה את הגורם וידריך אתכם מה לעשות.