איך ללמד את הגור לא לנשוך או לשרוט אתכם

שריטות או נשיכות של גור חתולים קטנטן הן בהתחלה משעשעות ומדגדגות. עם זאת, כדי שהוא לא יאמץ זאת כהרגל גם כשיגדל, צריך ללמד אותו שהידיים והרגליים שלכם הן לא משחק:

גור חתולים שמגיע אלינו הביתה הוא כמו תינוק או לכל היותר פעוט בן שנתיים מבחינת השלב ההתפתחותי שלו. מבחינתו העולם וגם אנחנו זה מגרש משחקים שכל דבר בו, במיוחד אם הוא זז, הוא חלק ממשחק או ציד פוטנציאלי. עבור הגור זו התנהגות טבעית ובריאה שדרכה הוא מתפתח להיות הטורף שהוא, אך מה לעשות, גור נושך שנתנו לו להבין שזו התנהגות מקובלת עלינו הופך להיות גם חתול נושך… ועם שיניים וציפורניים של חתול בוגר שריטות ונשיכות הן לא מהנות במיוחד. לכן, חשוב ללמד את הגור כבר מהתחלה שנשיכות ושריטות הן מחוץ לתחום. איך עושים את זה?

  • לא לעודד: כשהגור קטן והשיניים מדגדגות אנחנו נוטים להשתעשע מהמשחק שכולל גם את הנשיכות הקטנות. אל תעודדו אותו. כשהגור רואה אתכם מחייכים, צוחקים וממשיכים את המשחק הוא מבין שזו פעולה חיובית.
  • למדו את הילדים לא לעודד: גם את הילדים למדו לא לעודד את הגור לנשיכות ושריטות. הסבירו להם שחשוב שהגור יבין שהידיים והרגליים שלהם הן לא צעצוע וכשהחתול יגדל, אם יהפוך להיות חתול שורט ונושך, זה לא יהיה כיף.
  • משחקים בהישג יד: הגור מתחיל לנשוך או לשרוט? הכינו לכם משחקים חתוליים בהישג יד, כך שתוכלו לשלוף אותם כמה שיותר מהר. את פעולת השריטות והנשיכות העתיקו מהר ככל האפשר מהיד שלכם אל חכה או סרט שהחתול יכול להזיז, לנשוך ולתפוס. העברה מהירה של המשחק מן הידיים אל החכה או החוט ילמדו את הגור לעשות את החיבור ולהבין שבמקום יד יש חכה או צעצוע.
  • הכינו מתקן גירוד: חתולים בכלל וגם גורים קטנים אוהבים מאוד להשחיז ציפורניים. הכינו להם מתקן גירוד שיהיה קרוב לפינת השינה שלהם. כך יבינו שזה שייך להם. ישנם מתקנים שהם בצורת עץ כך שהגור (וגם כשיתבגר) יוכל גם להשחיז ציפורניים וגם לטפס.
  • בכל מקרה – לא לצעוק ולא להעניש: גם אם השריטה לא נעימה או הביס כואב, אל תכעסו. גם גורים ואפילו חתולים בוגרים שנושכים ושורטים לא עושים זאת כדי לפגוע בכם. צעקות או הענשה בדרך אחרת לא יעבדו. החתול לא יקשר בין הנשיכה לעונש אז תחסכו את זה ממנו ומכם.

מה עושים עם חתול בוגר שנושך ושורט?

אם אצל גורים נשיכות ושריטות הן חלק בלתי נפרד מההתפתחות, אצל חתולים בוגרים הן אמורות לא להיות כמעט בכלל. לפעמים יכול להיות פספוס או שהחתול נסחף אחרי תנועת ההליכה שלכם ורואה בקרסוליים טרף פוטנציאלי. גם חתול בוגר צריך סיפוק ועניין. אם הוא נושך מדי פעם הוא רומז לכם שהוא מחפש תשומת לב ומשחק עם כדור, חכה או משחק אחר יעניין ויספק אותו. עם זאת, נשיכות ושריטות יחד עם התנהגות אגרסיבית ותוקפנית יכולות כבר להצביע על בעיות התנהגות אצל חתולים. בדקו קודם כל שהארגז נקי ולחתול יש אוכל ומים באופן קבוע. אם כן וההתנהגות ממשיכה, כדאי להתייעץ קודם כל עם וטרינר ולבדוק אם ההתנהגות אינה נובעת מבעיה רפואית. אם הכל תקין, חשבו האם היו שינויים בבית בזמן האחרון: בעל חיים שנוסף, תינוק חדש במשפחה או שינויים אחרים. גם לכך יש פתרון. אם צריך התייעצו עם וטרינר או יועץ להתנהגות חתולים.