10 טיפים איך לאלף גור

גור חתולים חדש הוא ממש כמו תינוק או ילד קטן שרק למד ללכת. הוא רוצה לנסות ולא יודע להבחין בין מותר ואסור. כאן המקום שלכם לאלף ולהרגיל אותו לכללים שאתם קובעים:

חתול הוא חיה עצמאית שאוהבת הרבה חופש. עם זאת, עדיין אתם בעלי הבית ולכן חשוב להקנות לחתול הרגלים שחשוב לכם שילמד ויפנים. אילוף גורי חתולים יכול להיות מצד אחד מאתגר יותר, בגלל השלב ההתפתחותי בו הם נמצאים המקביל לשלב של תינוק עד ילד בן שנתיים, אך מצד שני, כמו ילד קטן, גם גור חתולים הוא לוח חלק שלא אימץ לעצמו עדיין את ההרגלים שלו כמו חתול בוגר. בכל מקרה חשוב ללמד ולחנך גור וגם חתול בוגר בצורה נכונה שלא תפגע בו. הנה כמה טיפים לאילוף חתול חדש, כולל גורים:

  • הכינו לו פינה משלו: כיוון שחתול הוא חיה טריטוריאלית מאוד, התנהגויות רבות שלו קשורות לנושא הטריטוריה. הדבר הראשון שיש לעשות עם הבאת חתול חדש/גור הביתה הוא להראות לו את הפינה שלו שכוללת מיטה עם מצע נעים ולידה גם קערת אוכל ומים שישמשו רק אותו.
  • הכנת ארגז צרכים: גם ארגז הצרכים הוא צורך בסיסי ויכול להשפיע מאוד על התנהגות החתול. אילוף חתול לארגז צרכים, כולל גור, לא אמור להיות מסובך מדי. חתול מבין מיד את מהות הארגז. כדי שישתמש בו במהירות, כדאי למקם אותו במקום שקט וצדדי, לא בקרבת האוכל והמים.
  • למקם תחילה בחדר סגור: גם גור חתולים וגם חתול בוגר כדאי למקם תחילה בחדר סגור. ההסתגלות לסביבה היא חשובה ומשפיעה מאוד על ביטחון החתול וגם התנהגותו. בהדרגה להוציא אותו לשאר הבית ולחצר מומלץ להוציא רק לאחר מספר חודשים, במיוחד כשמדובר על גור.
  • לא להעניש: סביר שהגור יעשה לפחות בהתחלה דברים שלא ימצאו חן בעיניכם ויתכן שגם יחזור על אותה פעולה. אל תענישו, תשפילו או תצעקו. גור בוודאי אך גם חתול בוגר לא יקשרו בין המעשה לעונש.
  • להזיז ממקום שלא מתאים: החתול טיפס על השולחן? על השיש? על המיטה כשאתם לא רוצים שיעשה זאת? כל שיש לעשות הוא בשקט וברוגע להוריד אותו משם. תתכוננו שבמיוחד עם גור יהיה צורך לעשות זאת מספר פעמים עד שיפנים וילמד, כמו עם ילד.
  • נשיכת ושריטות? לנטרל מוקדם ככל האפשר: גורים אוהבים מאוד לשחק ותחילה רואים בכל דבר זז משחק. הדרך שלהם לשחק היא גם בנשיכות ושריטות. כל עוד אלה גורים, השריטות והנשיכות חלשות ואפילו מדגדגות, אך בהמשך לא ממש. נטרלו את ההרגל לנשוך ולשרוט אתכם מוקדם ככל האפשר.
  • לספק אלטרנטיבה לנשיכות ושריטות: כשהגור נושך ושורט אתכם תוך כדי משחק הורידו אותו אם הוא עליכם ותנו לו צעצוע. כדאי שתהיה חכה בהישג יד כך שאם הוא מתחיל לשרוט ולנשוך אתם מיד שולפים את החכה ומשחקים. בהדרגה יקשר הגור את הידיים שלכם עם פינוק וליטוף ולא יראה אותן כמשחק.
  • שבחו את החתול: כפי שאתם מראים לחתול שהוא מתנהג בצורה שאינה מקובלת עליכם, שבחו אותו כשהוא נוהג כפי שלימדתם אותו. אם למשל רצה לעלות על המיטה אך שינה דעתו והתמקם בסוף על השטיח או במיטה שלו, לטפו אותו, אמרו כל הכבוד (הוא מבין את הטון החיובי) או אפילו תנו חטיף.
  • לשחק עם הגור כל יום: עזרו לגור להבין שהידיים והרגליים שלכם אינן משחק. השתדלו לשחק איתו כל יום בסביבות 20 דקות, כולל זריקה של כדור למרחק כדי שירוץ ויתפוס, משחק עם חוט או חכה. עם הזמן תדעו מהם הצעצועים האהובים על החתול ולכו עם ההעדפות שלו. השתדלו גם לספק לחתול צעצועים משלו כדי שלא יאמץ צעצועים של הילדים או בכלל “פיצ’פקעס” שיש בחדרים. חשוב להרחיק מגורים חפצים קטנים מאוד. הם אוהבים ללעוס ויכולים גם לבלוע, ממש כמו תינוקות.
  • ארגנו לו כבר בהתחלה מתקן גירוד: השחזת ציפורניים היא צורך בסיסי אצל חתולים, כולל גורים. לכן, אילוף חתול יכלול תמיד את הלימוד להשחיז ציפורניים במקום המתאים. כדי לחסוך את השחזת הציפורניים על הספה או הוילונות, ארגנו לגור/החתול מתקן גירוד וגם כאן שבחו אותו כשהוא משחיז ציפורניים על המתקן ולא על הספה. היום יש מתקנים מקסימים, אך אפשר להוסיף גם קרטון ביצים, קופסת קרטון ועוד.