חיסונים לחתול בשנה הראשונה

במיוחד בשנה הראשונה לחייו, כשמערכת החיסון עוד חלשה, גור החתולים רגיש ויכול להידבק במחלות, לכן, חשוב לתת חיסונים לחתול בשנה הראשונה בהתאם להמלצת הוטרינר:

חיסונים יש לתת לחתול מדי שנה לאורך כל חייו. חיסונים מונעים הידבקות במחלות ושומרים על בריאותו ואיכות חייו של החתול. אצל גורים מתן חיסונים בזמן ובתדירות המתאימים הם חשובים עוד יותר. חיסונים ניתנים נגד מחלות קשות שחלקן הגדול הן מחלות חשוכות מרפא או שההירפאות מהן מורכבת. אמנם רוב המחלות בהן יכול החתול להדבק אינן פוגעות בבני אדם אך ישנן מעט כאלה כמו כלבת לדוגמה. לכן, מתן חיסונים הוא חשוב.

האם חשוב לתת חיסונים לגור שנמצא רק בבית?

חיסונים לגורי חתולים וגם לחתולים בוגרים הם חשובים מאוד גם אם הם נמצאים רק בבית. את גורם המחלה לא חייב החתול לקבל באופן ישיר לגופו אלא הוא יכול להיות מועבר דרך “שליח” שהוא חפץ כלשהו. גורם המחלה יכול להידבק לבגד שלנו, לנעל, לחפץ שהבאנו איתנו מבחוץ. בקיצור, האפשרויות להבאת גורם המחלה מבחוץ הן רבות ואינן קשורות רק ליציאת החתול החוצה. לכן, החיסון חשוב בכל מקרה. גם אם מחיר חיסון לחתול נראה לכם גבוה, זוהי בהחלט השקעה משתלמת.

מהן המחלות מהן מחסנים את גורי החתולים?

ישנן מספר מחלות מהן מחסנים גורי חתולים וגם חתולים בוגרים:

חיסון מרובע מחסן נגד המחלות הבאות:

  • חתלתלת: זהו נגיף הפוגע במערכות שונות בגופו של החתול כמו מערכת העיכול ומח העצם. הוא יכול להיות מועבר על ידי מגע ישיר עם הפרשותיו של חתול חולה או גם במגע עקיף. תסמיני המחלה יכולים להיות: חום, התייבשות, שלשולים, הקאות, חוסר תאבון ודיכוי מערכת החיסון. דיכוי מערכת החיסון יכול להביא לזיהומים משניים. ככל שחתול קטן ורגיש יותר כך גדלים הסיכויים למוות מהמחלה.
  • קליצי: נגיף זה גורם לבעיות במערכת הנשימה העליונה כמו גם לפצעים בפה. המחלה מתבטאת בקושי לאכול, קושי בנשימה, התעטשויות, הפרשות מהעיניים וגם חום. באופן עקיף יכולה להתפתח גם דלקת ריאות.
  • הרפס: גם נגיף ההרפס פוגע במערכות הנשימה העליונות ולכן יש תסמינים משותפים לקליצי כמו קושי בנשימה, התעטשויות, הפרשות העיניים ועוד. הנגיף יכול לעבור גם מאם הנושאת את הנגיף לגורים.
  • קלמידיה: זהו חיידק התוקף בעיקר גורים צעירים ויכול לבוא בשילוב עם הרפס או קליצי ולכן גם תסמיניו קשורים למערכת הנשימה ודלקות עיניים.

חיסון נגד כלבת

כלבת, למרות שמה, היא מחלה הנוצרת מנגיף ויכולה לפגוע בכל סוגי היונקים, כולל חתולים ובני אדם. הנגיף עובר דרך מגע עם רוק של בעל חיים חולה במחלה. הנגיף מגיע אל המוח וגורם לפגיעות עצביות קשות. לאחר הופעת התסמינים לא ניתן להציל את בעל החיים הנגוע ולכן חיסון זה מומלץ מאוד.

מתי מקבלים גורים את החיסונים

חתול בוגר מקבל גם את החיסון המרובע וגם את החיסון נגד כלבת פעם בשנה. גור מקבל אותם בתדירות גבוהה יותר. חיסון מרובע ראשון יש לתת לו בגיל 8 שבועות ואת השני בגיל 10 שבועות. חיסון נגד כלבת יש לתת בגיל 3 חודשים. יש לשים לב שעד שלא מקבל הגור את המנה השניה של החיסון המרובע הוא אינו מחוסן כך שמומלץ מאוד שלא יבוא במגע עם חתולים מבחוץ.

טיפולים נוספים

מעבר לחיסונים חשוב לתת לגור טיפול נגד פרעושים באמצעות אמפולה שיש לטפטף על אזור העורף. לאזור זה לא יוכל החתול להגיע וללקק. בנוסף יש לתת טיפול נגד תולעים שניתן בזריקה בגיל 6 שבועות (ניתן כבר לתת יחד עם החיסון המרובע). ההמלצה לאחר מכן היא כל חצי שנה או בעת הצורך.