למה כדאי לעקר ולסרס חתולי בית

עיקור או סירוס חתולים אלה פעולות שמיטיבות עם החתול או החתולה שלכם, גם איתכם וגם עם אוכלוסיית חתולי הרחוב שרק הולכת וגדלה עד כדי פיצוץ אוכלוסין:

רבים חשים רחמים כלפי החתול או החתולה כאשר עולה הנושא של סירוס או עיקור. הם רואים בסירוס או עיקור מעשה אכזרי הפוגע בחתול או בחתולה ובטבע שלהם. לעיקור ולסירוס משמעות רבה אך דווקא בכיוון ההפוך- הם מיטיבים עם החתולים, הופכים אותם לרגועים וגם בריאים יותר ומונעים חיי הישרדות קשים מגורים שיוולדו.

סיבות לסירוס חתול

אמנם חתול שגדל בבית ונמצא בו כל הזמן לא יכניס נקבות להיריון אך הטבע שלו לא שונה משל כל חתול אחר. חתול יכול להכנס למצב מיוחם כבר בגיל חצי שנה. בזמן הייחום הוא יסתובב בבית ללא הפסקה, יילל יללות משונות גם בלילה ויסמן את הטריטוריה שלו (שהוא במקרה גם הבית שלכם…) באמצעות שתן. הוא יהיה אחוז אמוק וגם אם זהו חתול ביתי מאוד, כבר עם פתיחת הדלת כשתיכנסו או תצאו הוא יברח. לכן, סירוס חתול מומלץ מאוד גם כשזהו חתול ביתי קלאסי.

סיבות לעיקור חתולה

עיקור חתולה הוא כדאי מאוד. בניגוד לזכר שמכניס נקבה להיריון ואתם לא בהכרח יודעים על כך, כשזוהי החתולה שלכם אתם תדעו על כך ללא ספק. חתולה יכולה להתייחם כבר מגיל 5 חודשים והייחום קורה פעמיים בשנה. היא תשנה את התנהגותה, תיילל יללות משונות ותחפש את דרכה החוצה גם אם היא חתולת בית שאינה יוצאת בכלל. הכנסתה להיריון יכולה לכלול גם הידבקות במחלות, ההיריון עצמו לא תמיד קל, בטח שלא הלידה עצמה ולאחר מכן עליכם לדאוג לגורים ולמצוא להם בית. המלטה יכולה לקרות גם שלוש פעמים בשנה. לכן נראה לנו שהתשובה האם כדאי לעקר את החתולה די ברורה.

תהליך הסירוס והעיקור

הגיל האופטימלי גם לסירוס וגם עיקור הוא חצי שנה אך ניתן לעשות זאת גם קודם. סירוס חתולים הוא הליך פשוט מאוד שאורך מספר דקות. הוא נעשה בהרדמה מלאה לאחר צום של כשמונה שעות. לפני ההליך אזור האשכים מגולח ומחוטא ונעשה רק חיתוך קטן במקום שאפילו לא דורש תפירה אלא מתאחה מעצמו. עיקור חתולות הוא הליך מורכב יותר. כאן מדובר על ניתוח הכולל פתיחה של חלל הבטן. עם זאת, זהו ניתוח מוכר הנעשה לעיתים קרובות וההתאוששות ממנו מהירה. ביממה- שתיים לאחר הניתוח החתולה תהיה מטושטשת מעט וגם מומלץ לא להאכיל כי יכולות להיות הקאות. לאחר הניתוח הוטרינר יוכל לתת תרופה לשיכוך כאבים שתקל בהתאוששות. גם לאחר סירוס וגם לאחר עיקור החתולים ישהו במרפאה לפחות מספר שעות.

האם חלים שינויים מהותיים בחתולים בעקבות סירוס או עיקור?

ישנן אמונות שונות הנוגעות לעיקור ולסירוס כמו שהניתוח משנה את אישיות החתול/ה, שחתולים שסורסו בהיותם צעירים ישארו קטנים בגודלם, ושהתנהגותו של חתול מבוגר לא תשתנה כבר בעקבות סירוס. כל אלה אמונות שאינן נכונות. השינויים היחידים שחלים הם רק אלה הקשורים לתקופת הייחום.