מחלות נפוצות לגור בשנה הראשונה

ממש כמו אצל תינוקות, גם אצל חתולים, ככל שזהו גור קטן יותר כך הוא רגיש להידבקות במחלות והתסמינים יכולים להיות קשים יותר. לכן, חשוב לדעת אילו מחלות אופייניות לגורים ואיך לטפל:

ככל שחתול, כמו כל בעל חיים אחר, נמצא בשלבים הראשונים להתפתחותו, כך מערכת החיסון שלו עדיין שברירית וחלשה וכל גורם זר שאינו רצוי יכול לזעזע את המערכת ולהצליח להשתלט ולגרום למחלה. אם אצל חתול בוגר אותו גורם זר ימוגר בקלות רבה יחסית (במיוחד אם זהו חתול מחוסן המקבל את החיסונים הנדרשים מדי שנה), גור קטן, במיוחד אם אינו מחוסן, לא יצליח להשתלט על הגורם הזר ויחלה. ישנן מספר מחלות גורי חתולים מוכרות להן מקבל הגור חיסון בשלבים מוקדמים מאוד של חייו. כאמור, אלה גם מחלות בהן יכול לחלות גם חתול בוגר אם אינו מחוסן אך הסיכון לחלות במחלה בהיותו גור גדולים בהרבה.

  • חתלתלת: החתלתלת היא מחלה הנגרמת על ידי נגיף. זהו נגיף שהוא קרוב משפחה של נגיף הפרבו המוכר מכלבים ולכן חתלתלת נקראת גם פרבו של חתולים. המחלה פוגעת במערכת העיכול, גורמת לשלשולים והקאות, פגיעה במעיים ובמח העצם. מניעת המחלה היא באמצעות חיסון מרובע הניתן לגורי חתולים פעמיים בהפרש של שבועיים, בגיל 8 שבועות ו- 10 שבועות. מניעת המחלה היא הטיפול הטוב ביותר בה. לאחר החיסון שניתן בגיל 10 שבועות מקבל החתול את החיסון מדי שנה.
  • קליצי: הקליצי היא מחלה הנגרמת ע”י וירוס ופוגעת בדרכי הנשימה העליונות. היא גורמת לפצעים בפה שיביאו לחוסר תאבון – תסמין עם השלכות חמורות במיוחד אצל גורים כי תהיה פגיעה בהתפתחות והחלשה של מערכת החיסון הרגישה גם כך. בנוסף יהיו גם קשיים בנשימה, התעטשויות, דלקות בעיניים ועוד. גם כאן המניעה היא בחיסון מרובע. הטיפול במחלה אימונולוגי וניתן בזריקה
  • הרפס: וירוס ההרפס יכול לעבור גם מאם נשאית לגוריה ולכן היא אחת מתוך מחלות של גורי חתולים שמניעתן היא בחיסון מרובע. כמו הקליצי גם היא גורמת לבעיות במערכת הנשימה, דלקות בעיניים שיכולות להגיע לבעיה קיצונית. לטיפול מוקדם יש משמעות רבה להצלת העיניים. אם המחלה מתגלה בשלב מוקדם הטיפול הוא בטיפות עיניים. אם בשלב מאוחר ודלקת עיניים קשה מאוד לעיתים לא תהיה ברירה אלא לעקור את העין. לכן, חשוב להקפיד על מתן החיסונים באופן מסודר.
  • קלמידיה: מחלה הנוצרת כתוצאה מחיידק. מופיעה פעמים רבות יחד עם קליצי או הרפס. פוגעת גם בדרכי הנשימה, בעיניים ויכולה לפגוע גם באשכים או בשחלות. מניעת המחלה היא בחיסון מרובע. הטיפול במחלה הוא אנטיביוטי.
  • כלבת: כלבת היא מחלה קשה ומסוכנת המועברת דרך רוק של חיה נגועה. כאשר בעל חיים חולה במחלה התסמינים כוללים בעיות עצביות המביאות לשינויים התנהגותיים וצורך בנשיכה. הצורך בנשיכה מגביר את הסיכוי שבעלי חיים בסביבת החיה הנגועה יפגעו. לא ניתן לטפל במחלה לאחר הפגיעה. לכן, חשוב למנוע אותה באמצעות חיסון הניתן אחת לשנה (בנפרד מחיסון מרובע) כשהפעם הראשונה היא בגיל שלושה חודשים.
  • פרעושים וקרציות: רבים מתייחסים אל פרעושים במיוחד בביטול ולא רואים את הפרעושים כמחלה. חשוב לזכור שפרעושים הם מוצצי דם ומעבירי מחלות ולגורי חתולים במיוחד יש לכך השלכות משמעותיות. לכן, מומלץ להתייחס אל פרעושים וקרציות כאל מחלות נפוצות לגורי חתולים ולדאוג לטיפול מתאים. אצל גורים עם מערכת חיסון חלשה הפגיעה של פרעושים ובוודאי של קרציות יכולה לכלול גם הבאה למצב של אנמיה וכמובן גירוד וחוסר נוחות שמפריעים להתפתחות תקינה. מניעת פרעושים וקרציות נעשית באמצעות טפטוף חומר מונע מאמפולות או קולר דוחה פרעושים וקרציות. הטיפול באנמיה אם יש היא באמצעות תזונה מתאימה ואם זו אנמיה קשה גם מתן דם.
  • תולעים: גם ההתייחסות לתולעים היא לא תמיד כאל מחלה וגם כאן חשוב להתייחס בחומרה לתופעה, לדאוג למניעתה או אם כבר יש אז לטפל במהירות. תולעים יגרמו לשלשולים והקאות ויהיה ניתן לראות אותן בפתח פי הטבעת. תילוע ניתן כמניעה וגם לטיפול בזריקה, טיפות או כדור.

לסיכום, מחלות בהן יכולים לחלות גורי חתולים הן כאלה שיכולים לחלות בהן חתולים בוגרים. ההבדל הוא בקלות בה גור יחלה במחלה לעומת חתול בוגר וחזק וגם בעוצמת התסמינים. חשוב למנוע בחיסון או טיפול מונע את המחלה גם אצל בוגרים, אך הדבר קריטי עוד יותר אצל גורים.