שיני חתול בשנה הראשונה

ממש כמו אצלנו, גם אצל חתולים ישנן שיני חלב ושיני בשר, שלבים שונים בהתפתחות מערך השיניים הקבוע, ובכל שלב בחיי החתול חשוב לשמור על היגיינת הפה.

כל עוד גור חתולים הוא קטנטן ויונק, הוא אינו זקוק לשיניים. לכן, לא מקרי שצמיחת שיני חלב בחתולים מתחילה בגיל 3-4 שבועות, הגיל בו מפסיק החתלתול בהדרגה לינוק ומתחיל לעבור למזון מוצק. השיניים הראשונות שצומחות בגיל 3-4 שבועות הן החותכות. שיניים קדם טוחנות וניבים צומחות מעט מאוחר יותר, בגיל 5-6 שבועות. שיניים טוחנות הן בשריות בלבד ולכן צומחות בשלב מאוחר יותר. תחלופת השיניים תעשה בסדר בו החלו לצמוח, כך שהשיניים הראשונות שיתחלפו הן החותכות.

מתי מתרחשת תחלופת שיניים?

נפילת שיניים של חתולים מתחילה בגיל שלושה חודשים. אז, כאמור, מתחילות ליפול השיניים החותכות. תהליך נפילת שיני החלב וצמיחת השיניים הבשריות לוקח כשלושה חודשים כך שבגיל חצי שנה פחות או יותר התהליך מושלם וצומחות גם השיניים הטוחנות, אותן שיניים שהן בשריות בלבד ולא התחלפו.

בעיות שיכולות להיות בתקופת שיני חלב או נפילתן

התקופה בה ישנן שיני חלב היא תקופה קצרה יחסית ולכן לרוב לא נוצרות בעיות בתקופה זו. עם זאת, טיפול בשיני חתול מומלץ להתחיל בגיל קטן ככל האפשר כדי להרגיל את החתול למגע באזור הפה, זאת על מנת לשמור על היגיינת הפה גם בהמשך. בעיות שכן יכולות לצוץ בתקופת שיני החלב או התחלפותן הן שיני חלב שאינן נופלות בזמן ותחתן בוקעות כבר שיני בשר. מצב זה יכול להביא לדלקות חניכיים והצטברות אבנית. אם קורה מצב ששן חלב מתנדנדת זמן רב ואינה נופלת, במיוחד אם נראה ששן הבשר כבר צומחת תחתיה יש להתייעץ עם הוטרינר ולטפל.

איך שומרים על היגיינת פה טובה לאורך זמן?

בתור בעל חיים השייך למשפחת הטורפים, חתול רגיל לתלוש בשר ולבלוע כמעט מבלי ללעוס. הדבר יכול להביא להצטברות לכלוך ולגרום לבעיות בשיניים ובפה בכלל. לכן, חשוב לשמור על היגיינת הפה כבר מגיל צעיר. איך עושים את זה?

  • צחצוח שיניים: מומלץ להרגיל את החתול לצחצח שיניים (כן, כן). יש חשיבות להקניית ההרגל מוקדם ככל האפשר. חשוב להשתמש במברשת עם סיבים רכים. יש סוגים שונים של מברשות ומשחות לחתולים. נסו עד שתמצאו את אלה שהחתול מוכן לקבל במינימום התנגדות.
  • מזון שטוב לשיניים: ישנם מוצרי מזון שמסייעים בשמירה על ניקיון חלל הפה. המרקם, מידת הקושי ומידה נמוכה של הידבקות לשיניים ולחניכיים הופכת מזונות אלה לבעלי יתרון דנטלי.
  • ביקור קבוע אצל הוטרינר: חשוב להגיע לוטרינר כל שנה לבדיקת שיניים וחלל הפה. כך יהיה ניתן לאתר ולטפל בבעיות במהירות. ניתן כמובן לשלב את הבדיקה עם הביקור הקבוע לצורך חיסונים. כדאי לשאול אותו גם על תכשירים לשמירה על היגיינת הפה כמו מי פה ומשחה מומלצת.