תזונה לחתולים משלב היניקה ועד לשנה

לתזונה נכונה יש חלק חשוב בבריאותו של החתול, חוזקו ומראהו המטופח. אצל גורים התזונה צריכה להיות לא רק איכותית אלא גם מתאימה לשלב ההתפתחות כדי שהגור יעכל אותה היטב:

לפני התזונה- לא תמיד גור מחפש משפחה מאמצת

הדבר הראשון שרוצים לעשות כאשר רואים גור חתולים קטנטן לבדו באמצע הרחוב הוא לחפון אותו בכף היד (פעמים רבות הוא קטנטן כך שכף יד אחת מספיקה) , לקחת אותו ולהציל אותו. לפני שנדבר על תזונה לגורי חתולים, חשוב לציין שלא תמיד לקיחתו משם ואפילו נגיעה בו הן הפעולות שיש לעשות. פעמים רבות הגור נמצא עוד בטיפולה של אימו והיא רק הלכה לחפש אוכל ואם זהו גור קטן מאוד, האוכל הטוב ביותר עבורו הוא חלב אם. גם אם רק תגעו בו, אימו תריח ריח זר ותפסיק לטפל בו. לכן, רק אם רואים גור לבדו במשך כמה ימים אפשר לגשת אליו ולחשוב על טיפול בו.

עד גיל 4 שבועות – תחליף חלב

עד גיל ארבעה שבועות גורי חתולים יונקים וחלב אם הוא המזון הטוב ביותר עבורם, ממש כפי שאומרים אצלנו בכל הזדמנות. אם אימו של הגור לא חוזרת, דבר נוסף שניתן לנסות לעשות לפני שאתם הופכים למטפלים שלו הוא לחפש חתולה אחרת שהמליטה לא מזמן שתוכל להאכיל אותו מחלב האם שלה. אם לא מצאתם, זה הזמן לקנות תחליף חלב. כמובן שלא תחליף חלב לתינוקות מהסופר אלא תחליף המיועד לחתולים. תזונה לחתולים מתחילה קודם כל בחלב אם ותחליף זה הוא המתאים ביותר אם אין חלב אם. את תחליפי החלב ניתן להשיג בחנויות לממכר ציוד לבעלי חיים או מרפאות. התחליף, ממש כמו אצלנו, מגיע כאבקה שמוסיפים לה מים. תחילה יש להאכיל את החתול כל שעתיים שלוש ובהמשך כל ארבע שעות. האכילו את הגור בעזרת בקבוק מיוחד עם פטמה המדמה את פטמת האם.

שלב ביניים – ערבוב תחליף חלב עם מזון חתולים

בהמשך, בסביבות גיל 4 שבועות ניתן יהיה לתת לגור ללגום את תחליף החלב מתוך קערית. זה פחות או יותר הזמן להתחיל להרגיל אותו לאכול אוכל לחתולים שהוא אוכל יבש. תחילה כדאי לערבב מעט גרגרי אוכל יבש בתוך תחליף החלב כדי שיתרככו. מומלץ לקנות אוכל המתאים לגורים שהוא עשיר ומזין יותר. ניתן להציע גם אוכל רטוב אם החתול מסרב לאכול את האוכל היבש אך כל עוד הוא משתף פעולה, אוכל יבש עדיף יותר.

עד גיל שנה- אוכל יבש המיועד לגורים

בהדרגה תוכלו לעבור למתן אוכל יבש ללא תחליף החלב. את כמות המזון שנותנים לחתול יש להתאים לגילו ומשקלו. חשוב שהמזון יהיה איכותי ועשיר. כדאי להתייעץ עם המוכר בחנות או הוטרינר מהו המזון המומלץ ביותר לתת. על פי עקרונות תזונה נכונה לחתולים מומלץ לתת את האוכל היבש המיועד לגורים עד גיל שנה. זהו הגיל בו החתולים מגיעים למצב של התפתחות מלאה וניתן לעבור ולתת להם אוכל המיועד לבוגרים. הגור גדל ומתפתח משמעותית לאורך השנה ולכן חשוב גם להתאים לו את כמות המזון המתאימה לגילו, גודלו ומשקלו. חשוב שקערת המזון שלו תהיה מלאה וכמובן שיהיו לו תמיד מים.

לסיכום, שנה אחת אצל חתול היא משמעותית ביותר מבחינת התפתחותו ולכן חשוב לעקוב ולתת בכל שלב את המזון המתאים. יש להתחיל עם תחליף חלב לחתולים (במידה ואימו אינה נמצאת) בבקבוק יעודי עם פטמה מתאימה, לעבור למזון יבש לגורים המעורבב בתוך קערית עם תחליף החלב ובהדרגה לעבור למזון בלבד, כשחשוב לתת מזון איכותי ובעל ערך תזונתי גבוה.