איך לטפח את החתול שלכם

אחד המאפיינים הבולטים אצל חתול הוא הצורך בניקיון וטיפוח. לרוב החתול דואג לטפח את עצמו עם הלשון שלו שדומה לנייר זכוכית, אך גם אנחנו יכולים לעזור לו לשמור על טיפוח ותחושה טובה:

ניקיון ורחצה הן פעולות אופייניות לחתול ממש כמו שינה. החתול יודע בדיוק מה לעשות כדי לנקות ולטפח את עצמו בצורה הטובה ביותר. מבנה הלשון וגם חומרים שהיא מכילה מאפשרים לחתול לשמור היטב על היגיינה ואסתטיקה וזהו אחד היתרונות הבולטים בגידול חתול (לעומת כלב למשל). עם זאת, ישנם מצבים בהם ניקיון חתול יהיה תלוי גם בנו.

אמבטיות לחתולים – האם זה נחוץ?

ברוב המקרים שטיפת חתולים אינה נחוצה. כאמור, החתול מצויד בכלי הרחצה הטוב ביותר עבורו – הלשון. עם זאת, ישנם גזעי חתולים ארוכי שיער שכן מומלץ לרחוץ מדי פעם כמו חתול פרסי או חתול הימלאיה. לחילופין, גם חתול ספינקס שהוא נטול שיער זקוק לרחצה כי עורו נוטה לספוג לכלוך ושומן. מעבר לכך רק אם החתול לא מתנקה, מצב לא סטנדרטי שעלול להעיד על מחלה, או אם מצאתם חתול במצב ירוד כדאי לרחוץ לאחר התייעצות עם וטרינר.

אם יש צורך- איך לרחוץ חתול?

אם יש צורך ניקיון חתולים באמבטיה צריך להיעשות עם מים חמימים ובסבון עדין המיועד לחתולים. חשוב לעשות זאת בעדינות ולא בכוח כדי לא ליצור התנגדות ורתיעה. לאחר הרחצה יש לנגב את החתול היטב עם מגבת ולדאוג לכך שיהיה במקום חמים וללא רוח עד שיתייבש לחלוטין כדי שלא יתקרר, במיוחד אם זהו גור, חתול מבוגר או חתול ספינקס.

הברשה וסירוק חתולים- כמה שיותר

פרווה מבריקה הנראית טוב היא לא רק אסתטית יותר אלא גם מעידה על כך שהחתול בריא ושטוב לו. בניגוד למקלחת, שרק במקרים מעטים יהיה בה צורך לשמירה על ניקיון חתולים וטיפוחם, , הברשה וסירוק הן פעולות שתמיד מיטיבות. רוב החתולים אוהבים את ההברשה ועבורם היא כמו מסאז’. ישנם גזעי חתולים שפרוותם צפופה וסמיכה ונוטה להסתבך לקשרים, במיוחד גזעים שמקורם בארצות קרות אך גם חתול פרסי וארוכי שיער אחרים זקוקים לסירוק והברשה, אך מומלץ להבריש כל חתול מדי פעם.

חשיבותם של סירוק והברשה

אצל כל החתולים סילוק שערות מתות ימנע את בליעתן. בליעת שערות עלולה לגרום לבעיות במערכת העיכול, החל מדרכי העיכול העליונות- אזור הוושט דרך הקיבה ועד למעיים. חתולים שבולעים שיער פעמים רבות מקיאים כדורי שיער והדבר כמובן לא נעים. כדאי להתחיל את הסירוק בעזרת מסרק עם שיניים צפופות וכך לפתוח את הקשרים. התחילו בעדינות כדי שהחתול יתרגל ויאפשר לכם להמשיך.

נשירת יתר – מה עושים?

נשירת שיער היא טבעית. ישנה נשירה כל הזמן והיא מתגברת בקיץ. אם אתם מרגישים שכמויות השיער שנושרות עלו משמעותית, ניתן להאכיל את החתול במזון עשיר בסיבים תזונתיים ועשיר בויטמינים ומינרלים. כדאי להבריש את השיער כל יום ואם התופעה ממשיכה כדאי להתייעץ עם וטרינר.