הגנה בפני פרעושים וקרציות

הם לא רק מציקים ומטרידים. פרעושים וקרציות מעבירים מחלות, מוצצים דם ויכולים לגרום אנמיה במיוחד אצל גורים. לכן, חשוב לספק הגנה בפני פרעושים וקרציות ולא להקל בכך ראש:

פרעושים וקרציות הם בעלי חיים טפיליים ה”מתארחים” על גבי פרוותם של חתולים, מוצצים את דמם ומתרבים כך. הפרעושים במיוחד הם בעלי יכולת ניתור מרשימה ועוברים בקלות מחתול לחתול, מחתול לכלב ולהיפך וגם אצלנו, בני האדם, הם מתארחים מדי פעם וגורמים לעקיצות. הגורם לעקיצות הוא הפרעוש הבוגר שמגיע למצב זה לאחר צורות ביניים כמו ביצה, זחל וגולם. הפרעושים מטילים ביצים ומתרבים על גוף החתול אך גם ברהיטים, שטיחים ומחוץ לבית. הקרציה גדולה משמעותית מן הפרעוש, נמצאת יותר על כלבים מאשר על חתולים אך יכולה בהחלט להגיע גם אליהם.

הנזקים שנגרמים מפרעושים וקרציות

יש המתייחסים בקלות ראש לפרעושים וקרציות ולא מקפידים על פתרון יעיל כמו קולר נגד פרעושים לחתול ופתרונות נוספים שנזכיר בהמשך. פרעושים וגם קרציות הם הרבה פחות תמימים ממה שנדמה. הם יכולים לגרום למספר תופעות ובעיות:

  • עקיצות: העקיצות לא רק מורידות את איכות החיים בגלל גירודים בלתי פוסקים. ישנם חתולים שאלרגיים לרוק הפרעוש והתגובה יכולה להיות התקרחות באותו אזור ופציעה עצמית עד כדי דלקות בעור. גם קרציות יכולות לגרום לדלקות עור וזיהומים.
  • איבוד דם: הפרעוש וגם הקרציה לא רק רואים בחתול מקום נעים לגור בו אלא גם מקור מזון. איבוד הדם בעקבות מציצתו על ידי פרעושים יכול לגרום לאנמיה, במיוחד אצל חתולים צעירים וגורים או כאלה עם מערכת חיסונית חלשה.
  • תולעים: בעת ההתגרדות או התנקות חתולים רבים בולעים פרעושים. בליעת הפרעוש יכולה לגרום להעברת טפילי מעיים שהפרעוש נושא עימו.
  • העברת מחלות: פרעושים וקרציות הם נשאים של חיידקים, וירוסים וטפילים ויכולים לגרום למחלות זיהומיות, כולל כאלה שיכולות לעבור לבני אדם. קדחת הבהרות היא מחלה הנגרמת מקרציות ועלולה לעבור לבני אדם. זו המחלה ממנה נפטר הזמר מאיר אריאל ז”ל.

איך רואים שהחתול עם פרעושים?

ישנם לא מעט סימנים. המרכזי הוא כמובן גירודים רבים, גם באמצעות היד וגם באמצעות הפה, גירוד שנראה כמו התנקות מהירה. בזמן העקיצה חתולים רבים מנתרים ניתור פתאומי. סימן נוסף הוא גרגרים שחורים קטנים הנראים על הפרווה. זוהי הצואה של הפרעושים

אופן הטיפול נגד פרעושים וקרציות

ישנם תכשירים רבים המיועדים לדחיית פרעושים וקרציות. בנוסף לקולרים המכילים חומר שדוחה את הפרעושים, ישנן גם אמפולות המכילות טיפות. ישנן אמפולות המיועדות נגד פרעושים וישנן כאלה שמיועדות גם נגד קרציות או טפילי אוזניים. ישנו גם ספריי נגד פרעושים לחתולים. גם את הטיפות שבאמפולה וגם את הספריי חשוב להתיז או לטפטף באזור שהחתול לא יוכל להגיע אליו כמו העורף. חשוב לוודא שאלה אמפולות נגד פרעושים לחתולים. אסור להשתמש בחומר המיועד לכלבים בלבד. יש חומרים המיועדים גם לחתולים וגם לכלבים ובהם ניתן להשתמש. למניעה יש להשתמש בתכשיר מדי חודש. קראו את ההוראות על גבי האריזה. ודאו שהחומר מיועד לגורים אם מדובר על גור קטן ואיזה כמות יש לשים.

לטפל גם בסביבה

כאמור, פרעושים במיוחד יכולים להסתתר במקומות רבים ולא רק על החתול ואז קשה מאוד להפטר מהם. במקביל לטיפול בחתול נקו היטב את הבית, שאבו שטיחים וספות. אם מכת הפרעושים היא רצינית שקלו להיעזר במדביר מקצועי. אם אתם מאמצים חתול חדש מהרחוב, מומלץ תחילה שיהיה מופרד משאר חתולי הבית, שיעבור את הטיפול נגד פרעושים ורק אז יצא מן הבידוד.

לסיכום, פרעושים וקרציות הם הרבה יותר מסתם מטרד מגרד. הם יכולים להעביר מחלות, טפילים ולגרום נזקים גם לחתול וגם לכם. יש תכשירים ואמצעים מצוינים להתמודד בעזרתם עם פרעושים וקרציות. הקפידו להשתמש על בסיס קבוע ובקיץ אפילו לעיתים קרובות עוד יותר.