טיפול בציפורני חתול

עבורכם זהו כלי משחית, עבורו זהו כלי חיוני ונחוץ. אנחנו מדברים כמובן על ציפורני חתול, אז מה עושים? גוזרים? מכסים? משאירים כמו שהן? כל התשובות לפניכם

כל מגדלי החתולים, במיוחד עם חתולי בית שאינם יוצאים, מכירים היטב את השחזת הציפורניים על הספות, הוילונות וכל אופציה אחרת הנקרית בדרכו של החתול. לעיתים גם אנחנו זוכים להכיר את הציפורניים מקרוב, על העור שלנו. ניתן להיכנס לשגרה של גזירת ציפורני חתול וחשוב כמובן לעשות זאת נכון מבלי ליצור אצל החתול רתיעה.

חשיבותן של הציפורניים

למה בכלל הן חשובות? כנראה שמאוד אם נושא ציפורני חתול הגיע עד לכנסת. ב- 2011 יצא חוק שאוסר חד משמעית על עקירתן בניתוח שלא למטרות רפואיות. הציפורניים חשובות וחיוניות הן במישור הפיזי והן במישור הנפשי- התנהגותי. מבחינה פיזית הן שומרות על יכולת תנועה טובה, חשובות לטיפוס, לשמירה על שיווי משקל ויכולת ההגנה של החתול על עצמו. מבחינה נפשית הן שומרות על ביטחון עצמי גבוה, ומהוות כלי לתקשורת עם חתולים אחרים וגם סימון טריטוריה.

איך לגזור ציפורניים?

במחשבה ראשונה נראה כי גזירת ציפורניים לחתול היא פעולה מורכבת, מסובכת ושניתן לצאת ממנה עם פציעות. הדבר תלוי כמובן במזגו של החתול ואופיו. אם זהו חתול פראי, לא בטוח שיאפשר לעשות זאת בקלות. יתכן שהחתול יזדקק ליותר זמן על מנת להבין שאין לו ממה לפחד. כמה טיפים איך לעשות את זה:

  • הכר את הקוצץ: תנו לחתול קודם כל להכיר את הקוצץ, להריח אותו ולהתרגל אליו. הדבר יקל על כל הפעולה.
  • למצוא את הרגע הנכון: גשו אל החתול כשהוא רגוע. התחילו בליטופים נעימים. לאחר מכן עברו לכף הרגל ולטפו אותה. ליטוף כרית כף הרגל יביא להוצאת הציפורן. עשו זאת במשך מספר ימים מבלי לקצוץ עדיין. כך החתול יתרגל להתעסקות שלכם עם כף הרגל.
  • לא בבת אחת ולא בכוח: כשהגעתם כבר לקיצוץ עצמו לא חובה לקצוץ את כל הציפורניים בבת אחת. הרגישו את החתול ועד כמה הוא סבלני. לאחר קיצוץ קטן, מהיר ועדין תנו לו חטיף. קצצו כמה שהוא מאפשר והמשיכו למחרת אם צריך. ככל שתעשו את הפעולה בסבלנות ועדינות כך יראה גם החתול את הפעולה כבלתי מזיקה ואפילו ככזו שיש בה יתרונות (חטיף…)

הגזירה בלתי אפשרית? יש פתרונות נוספים

אם החתול שלכם הוא חשדן, חסר סבלנות ואינו מוכן להתמסר לפעולת הגזירה, יש שני פתרונות נוספים שיכולים לעזור. אחד הוא עמוד גירוד. עמוד גירוד עשוי מחומר מחוספס המאפשר לחתול להשחיז עליו את הציפורניים ממש כמו גזע עץ. הרגילו את החתול וגם כאן צ’פרו אותו אם השחיז ציפורניים על העמוד. אפשרות נוספת היא כיסוי ציפורניים. כיסוי הציפורניים עשוי ויניל והוא מודבק על ציפורן החתול. את ההדבקה אתם מבצעים בהדרכת הוטרינר. החתול כמעט שלא מרגיש את הכיסוי והוא אינו מפריע. הכיסוי נושר עם גדילת הציפורן ויש להחליפו מדי חודש- חודש וחצי.