טיפים להכנת הבית לקראת חתול חדש

אימוץ גור חתולים הוא מרגש ומעורר רגשות גם אצל הקשוחים ביותר. עם זאת, יש לזכור שגור חתולים אינו בובה וצריך להתכונן לקראת הבאתו הביתה:

בין אם אתם מתגוררים לבד, עם בן/בת זוג או שכבר בניתם את הקן שלכם, בעל חיים הוא תוספת מבורכת, במיוחד בעל חיים מתקשר ומגלה חיבה כמו חתול. כל חתול הוא עולם בפני עצמו והם נבדלים זה מזה הן בתכונות הפיזיות ומראה חיצוני והן בתכונות אופי. כאשר אתם מכניסים חתול חדש הביתה, צריך קודם כל להכיר אותו ככל האפשר ובהתאם לכך לטפל בו ולגדל אותו. עם זאת, ישנם גם דברים כלליים שיש לעשות לקראת אימוץ חתול חדש, במיוחד כשמדובר על גור שיש לו צרכים נוספים הקשורים בהכנת הבית וסביבת גידול טובה עבורו.

לא כל גור ברחוב מחפש בית

חשוב לקחת גור בן 3 חודשים ומעלה שכבר אינו יונק ועומד בזכות עצמו. העובדה שראיתם גור לבד אינה אומרת שהוא נטוש. יתכן מאוד שאימו יצאה להביא אוכל או שומרת על הסביבה. אם תלטפו אותו כשהוא עדיין תחת טיפולה של אימו היא תריח ריח זר ותפסיק לטפל בו. לכן, עקבו במשך מספר ימים ושימו לב. רק אם במשך מספר ימים החתול נראה לבדו, יש לקחת אותו לוטרינר ולקבל הדרכה בדרך הטיפול. הוא יעריך את גילו של הגור והאם ניתן לתת לו מזון יבש או שיש לו האכילו בתחליף חלב מיוחד לחתולים ולהעבירו בהדרגה לאוכל רטוב ואז ליבש.

להכין את הבית היטב

גור חתולים הוא סקרן ושובב עוד יותר מחתול רגיל, שגם הוא סקרן. לא כדאי לגרום למשפט “הסקרנות הרגה את החתול” להפוך למוחשי דווקא בבית שלכם. הנה כמה דרכים להתכונן לקראת חתול חדש בבית

  • הרחקת חפצים שבירים ממדפים: חתולים בכלל וגורים במיוחד אוהבים מאוד לטפס למקומות גבוהים ולחקור. אם חתול בוגר שולט יותר בתנועותיו וגמיש יותר, גור יכול להיות פחות מדויק בתנועותיו. לכן, הרחיקו חפצים שבירים ממדפים, גם בשבילכם וגם למנוע פציעה של החתול.
  • הרחקת חומרים מסוכנים: כמו עם תינוקות ופעוטות, גם עם גור חתולים מומלץ להרחיק חומרים מסוכנים, שלא יקרה חלילה מצב שהחתול בלע חומר מסוכן, מה שעלול להיות קטלני.
  • סגירת מכסה השירותים: גם כאן סקרנותו של הגור עלולה להיות שלא לטובתו. חתולים בכלל וגורים בפרט מסתקרנים מאוד מן הזרימה ומנסים לשתות מן השירותים. אם לחתול בוגר יש יותר שיווי משקל והוא מצליח לאזן את עצמו, גור יכול בקלות ליפול. לכן יש לסגור את המכסה או להקפיד על דלת שירותים סגורה.
  • לסגור את הפח: גור במיוחד ירצה מאוד לראות מה יש בתוך קופסת הפלאים שנקראת פח. לכן, סגרו את הפח במכסה או שמרו על ארון הפח סגור היטב. גם כאן אפשר להשתמש בעזרים לסגירת ארון הפח כפי שעושים כשיש ילדים קטנים.
  • חוטים וכבלים מהודקים: חתולים, כידוע, אוהבים מאוד לשחק בחוטים. הדבר מבורך אך לא כשמדובר על חוטי חשמל וכבלים. את אלה הדקו וקשרו כך שהחתול לא ישחק איתם ויסתבך בתוכם עד כדי סכנת חנק.

לדאוג לתזונה מתאימה לגורים

גורי חתולים נמצאים במצב של התפתחות וגדילה ולכן זקוקים למזון עשיר. חשוב לתת להם מזון מתאים לגורים ואם אינכם יודעים את גילו המדויק של הגור כדאי להתייעץ עם וטרינר. אם תאמצו חתול מאגודה כלשהי תקבלו חתול שנמצא כבר לאחר שלב היניקה שלו ואוכל כבר אוכל יבש. חשוב להניח את קערת המים והאוכל במקום נוח ונגיש לחתול ושיהיו תמיד מלאות. אל תתנו לגורים אוכל שאינו מתאים להם ולחתולים בכלל. רבים רואים את מוצרי החלב כמזון המתקשר לחתולים. האמת היא שמוצרי חלב אינם טובים לחתולים ועלולים לגרום לשלשולים.

חיסונים וטיפולים

כאשר בודקים איך לגדל חתול, אחד הנושאים הראשונים שעולים הוא חיסונים וטיפולים, כולל עיקור או סירוס. אם זהו גור מאגודה, הוא יגיע כבר לאחר חיסונים ראשונים שיש לקבל וגם טיפול נגד תולעים ופרעושים. אם זהו גור שאימצתם באופן עצמאי, חשוב לקחת אותו לוטרינר והוא ינחה אתכם מתי בדיוק להגיע על מנת לתת חיסונים. עיקור או סירוס ניתן לבצע החל מגיל 5 חודשים.

ילדים וגורים

אמנם בגודל ובמצב ההתפתחותי יש דמיון בין ילדים לגורים, אך דווקא בשל כך לא תמיד מומלץ לאמץ גור עם ילדים, במיוחד ילדים קטנים. גור פחות מודע להתנהגותו. יכול תוך כדי משחק לנשוך או לשרוט ולוקח קצת זמן עד שהוא לומד מה מותר ומה אסור. בנוסף, הוא גם שברירי יותר ולכן יכול להיפגע יותר ממשיכה בזנב, באוזן או פעולה אחרת שילד קטן עלול לעשות. לכן, במפגש בין ילדים קטנים לגורים חשוב שתהיה השגחת מבוגר.