מה עדיף אימוץ או קניה

בפני המעוניינים לגדל חתול עומדת ההחלטה האם לרכוש חתול גזעי או לאמץ חתול ממבחר החתולים שברחוב או באגודות בעלי החיים. איך מחליטים? כמה נקודות למחשבה

ישנם אנשים אשר תמיד חלמו לגדל חתול פרסי ארוך שיער, אנגורה, הימלאיה או סיאמי. המראה של חתול מגזע מסוים עמד תמיד לנגד עיניהם ומבחינתם גידול כל חתול אחר הוא זהה לכך שיבחרו צב במקום חתול… אם אתם משתייכים לסוג זה של אנשים, כנראה שהדרך היא קניית חתול מהגזע עליו תמיד חלמתם. אם זהו חלומכם, כדאי שתקחו בחשבון מספר דברים:

  • לקנות ממקום אחראי: ישנם גורמים העוסקים בהרבעת חתולים באופן לא אחראי וישנם גורמים שכן דואגים לרווחת החתולים עד כמה שניתן. בדקו שאתם פונים לגורם אחראי ובעל רישיון לעסוק בתחום.
  • מחיר: הסיבה לכך שיש העוסקים בהרבעת גזעים טהורים היא המחיר היקר שגובים עבורם. קחו בחשבון שמחירם של גזעים טהורים הוא גבוה מאוד, ומדובר על כל סוגי הגזעים.
  • בעיות בריאותיות: גזעים טהורים, לפחות אלה שפותחו על ידי בני אדם, כמו המנצ’קין, הרגדול, סקוטיש פולד ועוד (אך לא רוסי כחול למשל שנוצר באופן טבעי), הם בעלי מאגר גנטי מוגבל, מה שגורם לבעיות בריאותיות רבות. יותר מכך, ישנם גזעים כמו המנצ’קין בעל הרגליים הקצרות שבו המוטציה שגרמה לפגם שומרה באופן מכוון. גם אצל גזעים כמו חתול פרסי ישנן בעיות בריאותיות כמו בעיות נשימה או מנשך לקוי.
  • גזעים שלא בנויים להסתדר בחוץ: ישנם גזעים שהתכונות שלהם אינן מאפשרות להם להסתדר בחוץ ונגזר עליהם לחיות חיים בתוך הבית, כך שאם יש לכם בית עם חצר ורציתם לגדל חתול שיוכל ליהנות גם ממנה, קחו זאת בחשבון.

כל היתרונות של אימוץ חתול

אימוץ חתול הוא בעל יתרונות רבים. כל החסרונות שבקניית חתול גזעי מתבטלים: חתול מעורב הוא בעל מאגר גנטי גדול יותר כך שכמעט שאינו סובל ממחלות תורשתיות. המערכת החיסונית וכושר ההישרדות שלו חזקים משמעותית. מעבר לכך, עלות השגתו של חתול מעורב נעה בין מחיר אפסי אם הוא נלקח מהרחוב למחיר סמלי אם הוא נלקח מאחת מאגודות בעלי החיים כשהוא כבר מחוסן ומסורס/מעוקר. נקודה נוספת וחשובה היא עד כמה חשוב לכם להיטיב עם החתולים וגם עם הסביבה. עד כמה שיש השתדלות לעקר/לסרס חתולי רחוב, עדיין אוכלוסייתם גדלה מאוד וגורים רבים נידונים לחיי הישרדות קשים ברחוב. מנגד, חתולים הנמצאים במכלאות אמנם מקבלים את צרכיהם הבסיסיים אם הם נמצאים באגודה מוכרת אך אין להשוות את חייהם לחיי חתול שמצא בית. ישנם חתולים שמזלם התמזל עוד פחות והם מומתים כי הם לא מוצאים בית.

לסיכום, גם אם ממבט ראשון נראה שישנו קסם בגידול חתול גזעי שמשמעה קניית החתול, אתם עלולים להיתקל מהר מאוד בבעיות בריאותיות וצורך בטיפול יומיומי כמעט. אימוץ חתול יעשה טוב גם לחתול שזוכה לבית וגם לכם כי תזכו לחתול חזק ונטול בעיות בריאותיות הנובעות מסיבות גנטיות וכמובן הרבה אהבה מצד החתול.