מה צריך לדעת לפני בחירת חתול

חתולים נבדלים זה מזה במראה, באופי וברמת הטיפול שהם דורשים. לפני בחירת חתול חשוב להחליט מה הציפיות שלכם ובהתאם לכך לבחור – המאמר הבא יעזור לכם במשימה:

ישנם קריטריונים שונים על פיהם תחליטו בסופו של דבר איזה חתול לבחור. לפני שתעשו את ההחלטה שלכם, יש דברים שונים שכדאי לקחת בחשבון. אז ההחלטה שלכם תהיה הטובה והמתאימה ביותר עבורכם. הנה כמה נקודות שכדאי לשים לב אליהן לפני ההחלטה איך לבחור חתול:

  • גזעי או מעורב: לחתול גזעי יש מראה וגם אופי ידועים מראש. יש שעבורם חתול משמעו גזע מסוים כמו חתול פרסי או חתול סיאמי. חשוב לקחת בחשבון שמחירו של חתול גזעי הוא גבוה מאוד, וכאן מדובר על מגוון סוגי חתולים. יש גזעים הדורשים טיפול צמוד, בעיקר אלה עם הפרווה הארוכה כמו חתול פרסי, הדורשים לא רק הברשה אלא גם חפיפה. לחתולים גזעיים יש בעיות בריאותיות רבות יותר הנובעות משימור תכונה המהווה בעיה בריאותית (למשל אצל החתול הפרסי מבנה הפנים הפחוס גורם לבעיות נשימה, או אצל המנצ’קין הרגליים הקצרות יכולות לגרום לבעיה) או מאגר גנטי מוגבל. יש חתולים גזעיים שלא מסוגלים להסתדר בחוץ כי חלק מתכונות האופי שלהם כגזע הן מתן אמון בכל אחד או נטייה לכניעה וחוסר התמודדות מול יריב. את הכל יש לקחת בחשבון. מעבר לכך, אל תשכחו שיש הרבה חתולים מעורבים מתוקים שמחפשים בית ומחכים לכם ברחוב או באחת מאגודות בעלי החיים.
  • זכר או נקבה: ההבדלים בין זכר או נקבה אינם גדולים כל עוד הם עוברים עיקור או סירוס, מה שכמובן מומלץ מאוד לעשות. לזכרים יש נטיה להיות גדולים יותר מהנקבות ולרוב גם פעילים יותר וזקוקים להוצאת אנרגיות אך לא במידה משמעותית כל עוד עברו עיקור/סירוס. ללא עיקור או סירוס הזכר יסמן את הטריטוריה שלו, שהיא במקרה גם הבית שלכם עם רסס שתן בריח לא נעים ויהיה חסר מנוחה. גם נקבה מיוחמת תהיה חסרת מנוחה, תרצה לצאת באופן מוגזם ותיילל, כך שבכל מקרה מומלץ לסרס או לעקר.
  • גור או בוגר: ההחלטה אם לקחת גור או בוגר תלויה באנרגיות שאתם רוצים להכניס אליכם הביתה. אם אתם מעדיפים רוגע ושלווה, חתול בוגר עדיף על פני גור. אם דווקא השובבות והרצון התמידי למשחק מוצא חן בעיניכם, כדאי לקחת גור. קחו בחשבון שגור צריך ללמד ולחנך, לוודא שלמד היכן לעשות את הצרכים. יש גם לנהוג איתו בעדינות רבה יותר כי הוא פגיע ורגיש יותר. חתול בוגר בשל ומיושב יותר אך עם זאת יכול לסחוב איתו דברים לא נעימים מהעבר שעיצבו בו תכונות מסוימות שאינן תמיד מתאימות.
  • חתולים היפואלרגניים: נקודה נוספת שמשמעותית כשיש אלרגיה לחתולים אך בכל זאת חתול בבית הוא החלום שלכם. ישנם חתולים היפואלרגניים שאיתם האלרגיה פוחתת משמעותית. בניגוד למה שחושבים, האלרגיה לא נובעת מהפרווה עצמה אלא מחלבון שישנו ברוק ומתפזר על הפרווה וגם באוויר כשהחתול מתנקה. ישנם סוגי חתולים שאין להם את החלבון הזה, או כאלה שאצלם מבנה הפרווה גורם לכך שהאלרגן מתפזר פחות באוויר. עם חתולים אלה נמנים למשל קורניש רקס, דבון רקס, חתול סיבירי (למרות אורך הפרווה) ועוד.

לסיכום, כשאתם מתלבטים איזה חתול לבחור, כדאי לקחת בחשבון את סוג החתול, כשבמידה וזהו חתול גזעי יכול לקבוע את מראהו, אופיו ובעיות בריאותיות אפשריות, גיל החתול, חתול היפואלרגני או זכר או נקבה. עשו את השקלול שלכם. המלצה שלנו – אם אתם פשוט רוצים לגדל חתול – הסתכלו סביבכם, רוב הסיכויים שיש לפחות אחד שמחפש בית אך שימו לב שזה לא גור קטן שעדיין יונק.