חתול אביסיני – Abyssinian Cat

אם חתול הנקרא גם “ילד האלים” מעורר אצלכם סקרנות, חתול אביסיני, שעל פי אחת ההשערות הוא צאצא של חתולי מצרים העתיקה, מתאים לכם. כמובן שיש בו עוד הרבה תכונות מקסימות מעבר לכך:

חתול אביסיני הוא כנראה אחד מגזעי החתולים העתיקים ביותר. זהו חתול אינטליגנטי, שקט הזקוק למרחבים וחופש. הוא משלב בין רוגע לבין קשר קרוב מאוד עם בעליו. יש לו צורך בהרעפת וקבלת חיבה לצד חיפוש מקומות מסתור תוך גילוי כישורי טיפוס מעולים. זהו חתול בעל מראה יפה ואצילי ונחשב לגזע יקר.

מקור הגזע והיסטוריה

השערה שהייתה רווחת במשך תקופה היא שאבות אבותיו של החתול האביסיני הם חתולי מצרים העתיקה שהמצרים סגדו להם. אל המערב הובא חתול זה לראשונה מאתיופיה ולכן הוא נקרא גם חתול חבשי. הוא הובא לאנגליה על ידי אשתו של קצין אנגלי שנלחם במלחמה האבסינית ולכן זהו שמו של הגזע. למרות ההשערה על שורשיו במצרים העתיקה, בדיקות גנטיות מאוחרות יותר העלו שישנו סיכוי גבוה יותר לכך שמוצאו הוא דווקא מדרום מזרח אסיה, מאזור חוף האוקיינוס ההודי. כרגע הכל בגדר השערות ואין מסקנות חד משמעיות. אין ספק שהמסתורין לגבי מוצאו היא חלק בלתי נפרד מהקסם של החתול האביסיני.

נתונים ומידע כללי

חתול אביסיני (או באנגלית Abyssinian Cat) הוא חתול קצר פרווה. הפרווה שלו היא יפהפייה וייחודית. יש לפרווה צבע בסיס בשילוב גוונים המתחלפים לאורך השערה ויוצרים מראה ייחודי. צבע הפרווה יכול להיות חום- אדמדם, חום- צהבהב, צבע ענבר עם כחלחל ועוד. מבנה הגוף הוא אלגנטי, רגליים דקיקות וכפות רגליים קטנות. ביחס לפנים העדינים, לאביסיני אוזניים גדולות, במיוחד לגזעיים שבהם.

משקל: מבנה הגוף של גזע זה הוא בינוני. משקלו נע בין 3.5 ל- 5.5 ק”ג.

תוחלת חיים: תוחלת חייו של חתול אביסיני היא ממוצעת ונעה בין 9 ל- 15 שנים, כמובן בהתאם לטיפול ולתנאים שהוא מקבל.

בריאות ומחלות נפוצות: באופן כללי, גזע זה נחשב לבריא יחסית, אך אם אתם מעוניינים באימוץ חתול אביסיני כדאי לדעת שהוא עשוי, בסבירות לא גבוהה לסבול ממספר מחלות גנטיות כמו מחלת כליות, דלקות חניכיים בהן ניתן לטפל באמצעות צחצוח שיניים, או בעיות ברשתית שעלולות לפגוע בראיה. ביקור סדיר אצל הוטרינר ומעקב יביא לגילוי מוקדם וטיפול אפקטיבי יותר במחלה.

טיפול: הפרווה הקצרה של גזע זה אינה דורשת טיפול מיוחד. סירוק מדי פעם יסלק שערות מתות ויביא לבליעת פחות שערות בזמן ההתנקות. חתול אביסיני אוהב חופש ומרחבים ולכן כדאי לספק לו חלל מרווח יחסית, כשישנו יתרון משמעותי לגינה, חצר או מרפסת אליהן יוכל לצאת ולשחרר אנרגיות. חתול אביסיני נקשר לבעליו ולכן מומלץ לגדל חתול זה בבית בו נמצאים אנשים חלק גדול מהזמן. זהו חתול שמראה חיבה, גם אם בדרכו השקטה. אם אתם מחפשים חתול שיהיה בו שילוב של פעלתנות, סקרנות, חיבה וגם שקט מומלץ לכם לחפש חתול אביסיני למכירה.

חתול אביסיני וילדים: חתול אביסיני מפתח קשר ייחודי עם משפחתו כך שגידולו בבית עם ילדים הוא מצוין. הוא אוהב פינוקים אך גם זקוק לשקט שלו ואינו תובעני מדי. החלק האנרגטי שלו מתאים למשחקים ושעשועים עם הילדים וההנאה מהקשר תהיה הדדית.

בחן את חתולך

מתאים לבית: 4 חתול אביסיני מתאים לבית אך כיוון שחשוב לו מרחב לא יתאים לו כל בית. הוא פחות מתאים לגידול בדירות קטנות ועלול לחוש בהן חנוק. זקוק גם לשטח וגם לגובה ומקומות מעניינים לטפס אליהם. לכן, חצר עם צמחיה תהיה מצוינת עבורו. עם זאת, גם בית גדול ומרווח עם ארונות ומדפים לטפס אליהם יהיה טוב עבורו.

מתאים לגידול עם חיות: 4 יכול לפתח קנאה כלפי בעל חיים אחר בבית, אוהב לקבל את מלוא תשומת הלב ולהרגיש בלעדיות (לא סתם נחשב גזע אצילי ואריסטוקרטי…) אך עדיין יוכל להסתדר, במיוחד עם כלבים.

מתאים לגידול עם ילדים: 5 בין חתול אביסיני לבין ילדים יכול להתפתח קשר אמיץ וחברי. הוא אוהב פינוקים ויחס חם, אנרגטי ופעלתן כך שישמח מהפעלה שיספקו לו הילדים מדי פעם.

קל לאילוף: 5 גזע זה הוא נבון וחכם במיוחד. ניתן לאלף אותו בקלות יחסית. בתקופות עתיקות יותר אפילו לימדו אתו לבצע להטוטים. החוכמה והקשר האמיץ שהוא יוצר עם בעליו יאפשרו בקלות יחסית להקנות לו הרגלים כמו עשיית צרכים בארגז.