חתול בורמזי – Burmese Cat

יש לו עיניים גדולות, עגולות ומלאות הבעה שקשה לעמוד בפניהן. הוא חסון ושרירי ומזכיר בצבע הפרווה את הסיאמי. זהו חתול בורמזי, חתול שלא יהסס להשמיע את קולו בבית ויהפוך מהר מאוד לחלק בלתי נפרד ממנו:

חתול בורמזי (או באנגלית Burmese) משלב בין מראה פרווה דומה לשל הסיאמי (פרווה כהת חודים), מראה שהוא ללא ספק כובש, יחד עם מבנה גוף מסיבי ומוצק יותר ופחות שברירי משל הסיאמי. השילוב יוצר חתול יפהפה. עיניו הגדולות והבוהקות הן בגוונים שונים של צהוב. אם תרימו את החתול כנראה שתופתעו מהמשקל שלו. הוא כבד ביחס למראה שלו, זאת בגלל היותו חתול שרירי ומוצק שהופך אותו לחסון וחזק.

מקור הגזע והיסטוריה

החתולה הבורמזית הראשונה שהגיעה למערב נקראה וונג מאו, חתולה שהגיעה לארה”ב מבורמה (מיאנמר של היום) ב- 1930 . חתולה זו נוצרה באופן טבעי מזיווג של חתול כהה פרווה, גזע חתול שאותו ניתן היה למצוא במקדשים הבודהיסטיים בבורמה יחד עם חתול סיאמי. על מנת להרבות את הגזע, ההכלאות בהמשך נעשו באופן מלאכותי ובררני בין חתולים סיאמיים לחתולים כהי פרווה. כך נוצר גזע חדש שנקרא בורמזי בגלל מוצאה של החתולה הראשונה שנחשבת אם הגזע.

נתונים ומידע כללי

החתול הבורמזי הוא חתול קצר פרווה, כך שאם אתם אוהבי ניקיון, אימוץ חתול בורמזי הוא אופציה מצוינת עבורכם. הבורמזי הוא כאמור חתול בעל מבנה חזק ושרירי אך למרות חוזקו הפיזי פחות מומלץ לתת לו להסתובב בחוץ. המזג החברותי לעיתים יתר על המידה יכול לגרום לו לבטוח בכל אחד ויצר ההישרדות שלו לא מהחזקים.

משקל: חתול בורמזי הוא בעל מבנה גוף קטן עד בינוני אך משקלו גבוה ביחס למימדיו בגלל המבנה החסון שלו. משקלו מגיע ל- 4-6 ק”ג.

תוחלת חיים: בורמזי הוא מהגזעים בעלי תוחלת חיים ארוכה ולכן חיפוש חתול בורמזי למכירה הוא בהחלט השקעה משתלמת. הוא יכול להגיע לגיל 18 ואף יותר מכך.

בריאות ומחלות נפוצות: זהו גזע חסון ובריא בד”כ. תופעות או בעיות שעלולות להיות הן בעיה בקרנית הבאה לידי ביטוי בחיבור של שיער ועור אליה, בעיה שבאמצעות ניתוח ניתן לפתור. בעיה אחרת שיכולה להיות היא חך שסוע וגם בעיות ביכולת הניווט ושיווי המשקל.

טיפול: חתול בורמזי אינו דורש טיפול מסור מדי. פרוותו הקצרה אינה דורשת הרבה מעבר להברשה מדי פעם רק כדי לסלק שערות מתות וכדי שלא יבלע אותן במהלך ההתנקות. מומלץ לשים לב שלא מצטברים נוזלים או לכלוך ליד העיניים ובמידה וכן כדאי לנקות עם חתיכת צמר גפן רטובה. חתול בורמזי הוא חתול אוהב פעילות ומחפש לצאת מן הבית אך כאמור הדבר לא מומלץ בגלל חברותיות היתר שלו. לכן מומלץ לדאוג לו למשחקים ועדיף לגדל אותו בבית שלא יהיה ריק שעות רבות. אם אתם נעדרים למשך שעות מהבית, כדאי להביא לחתול פרטנר כמו חתול בורמזי נוסף שיחד יעבירו את הזמן בנעימים או בעל חיים אחר.

חתול בורמזי וילדים: חתול בורמזי הוא מתוק מאוד, מלא הבעה וכובש. הוא אוהב בית פעיל, לא נרתע מרעש או זרים ואוהב מאוד לדבר בעצמו. לכן, זהו חתול אידיאלי לגידול עם ילדים. הוא ידוע באהבתו למשחקים עם כדור, אפילו החזרת כדורים כמו כלב, מה שללא ספק יתן לילדים סיפוק ויעביר גם להם את הזמן בכיף.

בחן את חתולך

מתאים לבית: 5 חתול בורמזי מתאים מאוד לבית. השהיה בחוץ פחות מתאימה לו. מומלץ לגדל אותו בבית גדול יחסית שיתן לו מרחב ואפשרות להיות פעיל ולשחק.

מתאים לגידול עם חיות אחרות: 5 המזג החברותי שלו והחיפוש אחר שותף למשחקים הופך את הבורמזי לגזע שמסתדר היטב עם בעלי חיים אחרים ואפילו מעדיף את החיים עם בעל חיים נוסף על פני החיים לבד, במיוחד עם חתול בורמזי.

מתאים לילדים: 5 השובבות, הסקרנות, הפעלתנות והתקשורתיות שלו הופכות אותו לחתול שמתאים מאוד למשפחות עם ילדים. ההנאה תהיה הדדית.

קל לאילוף: 4 השובבות והחיפוש אחר הרפתקאות יכולים להקשות מעט על חינוך ואילוף. מצד שני, הבורמזיים מתקשרים ממש עם בעליהם, גם מביעים את עצמם וגם קשובים ושמים לב לתחושות הבעלים, תכונות שמהוות יתרון בהקניית הרגלים.