חתול הימלאיה – Himalayan Cat

חתול הימלאיה הוא חתול יפהפה ומיוחד, בעל אורך פרווה ומבנה של חתול פרסי עם דוגמת פרווה ועיניים של סיאמי, איחוד אמיתי בין המזרח הרחוק לקרוב:

חתול הימלאיה (Himalayan Cat) הוא חתול ארוך פרווה ממש כמו הפרסי. ההימלאיה למהדרין נוצר בהכלאה בין חתול פרסי אחיד צבע לבין חתול סיאמי. אז הוא גם בעל מבנה גוף ופנים של חתול פרסי הכולל אף פחוס וקצר ולא אף ארוך כשל הסיאמי. חתול הימלאיה הוא חתול ידידותי וסקרן, לא פעלתן במיוחד, כך שגם מגורים בדירה קטנה יספקו לו חיים טובים.

מקור הגזע והיסטוריה

הימלאיה הוא גזע שהמחשבות הראשונות על יצירתו היו לפני קרוב למאה שנה. נעשו ניסיונות ראשונים ליצירת השילוב המושלם בין סיאמי לפרסי בשבדיה וארה”ב בשנות העשרים של המאה הקודמת, אבל רק לאחר עשור החלה להתבצע עבודה רצינית יותר של חוקרים מהרווארד שעבדו על חתול שיהיה בעל מבנה גוף ואורך פרווה של פרסי עם דוגמת פרווה כהת חודים של סיאמי. המחקר והעבודה לקחו כחמש שנים והגזע הוכר רשמית כעשרים שנה לאחר מכן, בשנות החמישים. בהמשך נראה טשטוש של מאפייני הגזע בגלל אי הקפדה על זיווג פרסי עם סיאמי וזיווג שני חתולים עם פרווה כהת חודים (כשל סיאמי), מה שגרם לטשטוש תכונותיו המקוריות של חתול הימלאיה. בשנות השבעים החלה הקפדה רבה יותר על הכלאה מתאימה כדי לשמר את הגזע על כל תכונותיו.

נתונים ומידע כללי

חתול הימלאיה הוא חתול בגודל בינוני. מבנה הגוף שלו, כאמור דומה לפרסי: רגליים קצרות ועבות, פנים רחבים וגוף עבה. צבעי הפרווה יכולים להשתנות מצבע לבן, קרם, שנהב וגם צבע החודים יכול להיות חום כהה, כחלחל, אפור כהה, אדמדם ועוד. הסיאמי שבו ניכר לא רק בצבע ודוגמת הפרווה אלא גם באופי. הוא סקרן ותקשורתי יותר מחתול פרסי אך הוא קיבל ממנו את השקט והרוגע שבו. בניגוד לחתול סיאמי שלרוב הוא קולני ודברן, את חתול ההימלאיה לא תשמעו יותר מדי בדיבורים ויללות תובעניות.

משקל: גזע זה הוא בינוני בגודלו. הוא מגיע למשקל של 3.5-6 ק”ג בד”כ כשהזכרים יכולים גם להגיע למשקל גבוה יותר עד 8 ק”ג.

תוחלת חיים: תוחלת החיים של גזע זה מגיעה בממוצע ל- 15 שנים אך יכולה גם להגיע ליותר מכך אם החתול מטופל היטב, כך שחיפוש חתול הימלאיה למכירה הוא השקעה משתלמת כי ילווה אתכם לאורך זמן.

בריאות ומחלות נפוצות: חתול הימלאיה נחשב לגזע רגיש יחסית. אחת מבעיות הבריאות שיכולות להיות הן דלקות וזיהומים בעיניים. לכן, מומלץ לעקוב ולהסתכל האם לא מתפתחת דלקת ובכל מקרה לנקות מדי יומיים שלושה את שולי העין עם צמר גפן רטוב, אפשר עם תה פושר כמו שעושות הסבתות. במידה ויש אדמומיות או נראית בעיה יש לפנות לוטרינר. בעיה נוספת שיכולה להיות היא דלקות אוזניים. מומלץ לנקות גם את האוזניים משאריות שעווה מדי חודש באמצעות גזה סטרילית. כמו אצל חתול סיאמי, יכולה להיות נטייה לדלקות חניכיים שמניעתן אפשרית על ידי צחצוח שיניים עם משחה מיוחדת.

טיפול: הפרווה הארוכה של חתול הימלאיה דורשת טיפול הכולל חפיפה מדי שבוע- שבועיים. חשוב לייבש את הפרווה היטב לאחר החפיפה. הפרווה נוטה לקשרים כך שמומלץ לסרק אותה פעמיים- שלוש בשבוע כדי למנוע בליעה של כדורי שיער שעלולים להזיק למערכת העיכול.

חתול הימלאיה וילדים: חתול הימלאיה הוא אידיאלי לגידול עם ילדים. זהו חתול בעל מזג רגוע מאוד, נינוח וסבלני, תכונות שקיבל מן החתול הפרסי, אך יש בו גם סקרנות והוא מגלה חיבה ורצון לקשר, תכונות המגיעות מן הסיאמי. השילוב בין התכונות הוא שילוב מנצח.

בחן את חתולך

מתאים לבית: 5 חתול הימלאיה אוהב מאוד להיות בבית, אוהב מאוד לישון ולנוח ולא פעלתן במיוחד כך שהוא מתאים גם לגידול בדירות קטנות.

מתאים לגידול עם חיות אחרות: 5 המזג הנוח שלו, הידידותיות בשילוב עם השקט והרוגע שלו מאפשרים לו להסתגל היטב גם לבעלי חיים אחרים, בתנאי שהם לא מחפשים אותו יותר מדי…

מתאים לגידול עם ילדים: 5 אימוץ חתול הימלאיה הוא נהדר למשפחות עם ילדים בגלל האופי החברותי אך הרגוע שלו

קל לאילוף: 5 גם כאן, מזג רגוע, נאמנות לבעלים ואי חיפוש הרפתקאות מיותרות הופכים את ההימלאיה לחתול שנוח להקנות לו הרגלים כמו עשיית צרכים בארגז. הוא לא נוטה לטפס יותר מדי כך שסביר שלא יפתיע אתכם על השולחן בארוחת הצהריים.