חתול מיין קון – Maine Coon Cat

הוא שרירי וחסון אך גם פרוותי ונעים, הוא צייד מעולה אך בעל אופי חברותי ועדין. זהו גזע המיין קון, גזע יפהפה הנחשב לגדול גזעי החתולים ואחד האהובים על האמריקאים:

גזע המיין קון הוא אחד מגזעי החתולים היפים והמיוחדים הזוכה לפופולאריות רבה בתערוכות חתולים. זהו גזע שסביבו נוצרו אגדות רבות הנוגעות למקורו והדרך שבה הוא נוצר. זהו חתול גדול שאת גודלו ביחס לגזעי חתולים אחרים ניתן להשוות לגזע הדני הענק אצל כלבים! למרות גודלו, לא מעט מחפשים גורי מיין קון למכירה (או אימוץ מיין קון שמחפש במקרה בית חם) בגלל יופיו ואופיו החברותי והעדין המתאים למשפחות.

מקור הגזע והיסטוריה

מיין קון (או באנגלית Maine Coon) הוא גזע סביבו נקשרו אגדות וסיפורים רבים. מקורו הוא במדינת מיין שבצפון ארצות הברית ולכן חלקו הראשון של שמו הוא מיין. החלק השני קשור לאגדה על מקורו, שעל פיה נוצר מהכלאה בין חתול לרקון… קצת בלתי אפשרי מבחינה פיזיולוגית אבל שיהיה… סיפור אחר, שגם בו אין ממש הוא שחתולי מיין קון הם צאצאים של חתוליה של מרי אנטואנט שהוברחו מצרפת לארה”ב בזמן המהפכה הצרפתית. כל אלה הן כאמור אגדות. ההשערה הרווחת היא שנוצר מהכלאה בין חתולי אנגורה לחתולים קצרי שיער. פרוותו של המיין קון המורכבת משתי שכבות פרווה צפופה שהתגלתה כמתאימה לחיים בצפון ארה”ב. גזע זה התגלה גם כצייד מוכשר ולכן בחוות רבות “העסיקו” חתולי מיין קון בתור ציידי עכברים. גזע זה הוא גם יפה וגם אופה וזכה בלא מעט תערוכות חתולים.

נתונים ומידע כללי

גזע מיין קון בולט קודם כל בגודלו ובמבנה השרירי שלו. אלה גם תכונות באמצעותן ניתן להבדיל בקלות יחסית בינו ובין ארוכי שיער אחרים כמו פרסי ואנגורה. ניתן למצוא גזע זה במגוון צבעים כמו שחור לבן, אפור, קרם, לבן ועוד. גם צבע העיניים משתנה ואינו קשור בהכרח לצבע הפרווה. צבע העיניים יכול להיות זהוב, כתום עד נחושת, כחול, ירוק. העיניים הן עגולות וגדולות בעלות מבנה מלוכסן מעט.

משקל: המיין קון הגדול כונה על ידי אמריקאים רבים בכינוי “הענק העדין”. ישנו הבדל בין משקל הזכרים והנקבות. משקל נקבה נע לרוב בין 4 ל- 6 ק”ג. משקל זכרים יכול לנוע בין 5.5 ל- 8 ק”ג אך בהחלט להגיע גם ליותר.

תוחלת חיים: ממוצע תוחלת החיים הוא 12 אך חתול הגדל בתנאים טובים יכול להגיע גם ליותר.

בריאות ומחלות נפוצות: באופן כללי גזע מיין קון הוא גזע חזק וחסון ולכן גם בריא יחסית. בעיה תורשתית שיכולה להיות לגזע זה היא היפ דיספזיה, מחלת אגן תורשתית. מחלה זו מאפיינת יותר כלבים מאשר חתולים אך עדיין יכולה להיות, במיוחד ככל שזהו חתול גדול יותר. הבעיה יכולה לבוא לידי ביטוי בקושי בקימה ובשכיבה ובמקרים קשים גם בצליעה. מחלה אחרת היא מחלת שריר הלב. באופן עקרוני זהו גזע חזק והסיכוי למחלות שציינו אינו מאוד גבוה אך כדאי להיות מודעים להן.

טיפול: למיין קון פרווה ארוכה וצפופה ולכן חשוב לסרק אותה על בסיס יומיומי כדי למנוע קשרים בפרווה. סירוק לעיתים קרובות ימנע גם בליעת שיער שעלולה לגרום לבעיות במערכת העיכול. כדאי לקחת בחשבון שכמו גזעים ארוכי שיער אחרים גם המיין קון משיר שיער בכמות גדולה יחסית. בניגוד לחתול הפרסי הפסיבי וחובב הבית, זהו חתול פעלתן וזקוק למרחב לכן מומלץ מאוד לגדל אותו בבית עם גינה בה יוכל לשמור על כישורי הציד שלו או לפחות להוציא אנרגיה.

מיין קון וילדים: אימוץ מיין קון הוא מצוין עבור משפחות עם ילדים. יכול להיווצר קשר נהדר בין החתול לילדים. זהו גזע שמחפש קשר ומגלה חיבה. הוא חובב משחקים ופעילות וסקרן ולכן בעל מזג המתאים מאוד לילדים.

בחן את חתולך

מתאים לבית: 4 מיין קון מתאים מאוד לבית בגלל עדינותו אך כן זקוק גם למרחב ולכן אידיאלי לגידול בבית עם גינה. אם אין גינה, מומלץ שתהיה לפחות גישה נוחה לשטח פתוח (פחות לרחוב) או מרפסת גדולה.

מתאים לגידול עם חיות: 4 תלוי איזה חיות. עם החיה הנוספת היא עכבר או אוגר- פחות מומלץ לשלב בינה לבין הצייד… עם זאת, אופיו הנוח והעדין בשילוב שובבות כן מתאים לגידול עם כלב

מתאים לגידול עם ילדים: 5 מתאים מאוד לגידול עם ילדים בשל תכונות האופי שלו

קל לאילוף: 4 תלוי אילוף למה… המיין קון אוהב מאוד לישון במקומות החל מארונות ועד מכונות כביסה ומקומות יצירתיים אחרים. אילופו לחפש מקומות אחרים יכול להיתקל בסרבנות. אילופו לצאת החוצה או לצוד עכברים וג’וקים יזכה להצלחה.