חתול מנצ’קין – Munchkin Cat

אם אתם רוצים חתול שלנצח יראה כמו גור, אימוץ חתול מנצ’קין הוא הדרך לכך. זהו גזע חדש עם רגליים קצרות, מה שאינו מונע ממנו לקפוץ, לטפס ולהשתובב.

מנצ’קין הוא גזע חדש שיכול להיות במגוון רחב של צבעים ועם פרווה ארוכה או קצרה. הפרט המשותף לכל חתולי המנצ’קין שמבדיל אותם מכל גזע אחר הוא הרגליים הקצרות שהן תוצאה של מוטציה גנטית. יש מי שמסתייג משימור מוטציה כזו אך כיוון שמנצ’קין נחשב חתול בריא שרגליו הקצרות אינן גורמות לו קושי תפקודי, כאב או סבל, הוחלט לשמר את הגזע לטובת כל מי שרוצה חתול שגם בבגרותו יראה כגור.

מקור הגזע והיסטוריה

המאפיין הבולט של חתול מנצ’קין (או באנגלית Munchkin) הוא כאמור תולדה של מוטציה גנטית שנוצרה באופן טבעי. החתול הראשון בעל תכונה זו תועד ב-1964 אך עדיין לא היתה התייחסות לתכונה זו כאל גזע. ב- 1983 נולד לחתולה בלואיזיאנה שגר שלם של גורים שנשאו את המוטציה ונולדו עם רגליים קצרות. אז החלה תכונה זו לחדור למודעות וחתולים אלה הוצגו לראשונה כגזע בתערוכת חתולים ב- 1991. איגוד החתולים הבינלאומי, TICA החליט על תכנית רביה שתשמר את הגזע. עם זאת, הוא לא הוכר כגזע ע”י CFA (אגודת מגדלי החתולים). מבחינתם הוא נחשב חתול רחוב עם רגליים קצרות.

נתונים ומידע כללי

הגן שגורם לרגליים הקצרות אצל המנצ’קין הוא גן אותו נושא גם כלב התחש שגם לו רגליים קצרות, אך בניגוד אליו, אצל המנצ’קין הגן לא גרם לבעיות נוספות, למשל בעמוד השדרה. לכן הוחלט על שימורו כגזע ועל שימור המוטציה. כאשר תמצאו חתול מנצ’קין למכירה ותביאו אותו לביתכם, תיווכחו מהר מאוד כי פסיביות או חוסר תנועה הן לגמרי לא מהתכונות שלו… זהו חתול נמרץ, זריז, ידידותי ובהחלט מטפס על רהיטים, גם אם הדבר מעט יותר מאתגר עבורו. (כמו השולחן בזמן ארוחת צהריים למשל…)

משקל: מנצ’קין הוא חתול קטן עד בינוני. משקלו נע בין 2.5 ל- 4.5 ק”ג.

תוחלת חיים: כל עוד שומרים עליו היטב מפני סכנות כמו בעלי חיים אחרים שעלולים לתקוף או מכוניות (אמנם הוא זריז אך עדיין רגליו הקצרות מעידות אותו בסיכון גבוה יותר), תוחלת חייו יכולה להגיע ל- 13 שנים ואף יותר.

בריאות ומחלות נפוצות: למרות המוטציה הגנטית, מנצ’קין הוא גזע בריא באופן יחסי. עם זאת, יש לזכור שזהו גזע צעיר יחסית וכמו גזעים טהורים אחרים הוא יכול לפתח בעיות בריאותיות האופייניות לו. כאמור, ממה שידוע כרגע, המוטציה לא גורמת לו לבעיות מיוחדות. בגלל רגליו הקצרות, חשוב עוד יותר להקפיד איתו על משקל תקין על מנת שלא יהיה מוגבל בתנועה.

טיפול: מנצ’קין אינו דורש טיפול מיוחד יותר מגזעים אחרים. מידת הטיפול תלויה באורך הפרווה כי גזע זה יכול להיות ארוך או קצר פרווה. גם אצל בעלי פרווה ארוכה יותר, היא אינה ארוכה בהכרח כמו אצל פרסי או אנגורה אלא חצי ארוכה. חתולים אלה כדאי להבריש פעמיים- שלוש בשבוע כדי למנוע מהם לבלוע שערות שיכולות לפגוע במערכת העיכול. המזג של המנצ’קין ידידותי מאוד, חברותי, אוהב משחקים ופעילות ממש כמו כלבלב או באמת בדומה לגור נצחי. הוא יאהב מאוד לגור בבית שיש בו גינה או חצר אך עדיף שלא יגיע לרחוב.

מנצ’קין וילדים: מנצ’קין הוא אידיאלי לגידול בבית עם ילדים. זהו חתול סקרן, שובב, מחפש אקשן ומשחקים כך שבינו לבין הילדים יתפתח קשר חברי של ממש. הילדים ייצרו עניין עבורו ולהיפך. גם הגודל הקומפקטי יקרב בין החתול לילדים.

בחן את חתולך

מתאים לבית: 5 – זהו חתול שכיף לגדל בבית. הוא ימצא עניין בכל דבר, יגלה סקרנות ושובבות. הוא יהנה מאוד בבית עם גינה אך יוכל למצוא עניין והנאה גם בבית לא גדול.

מתאים לגידול עם חיות אחרות: 5 – מנצ’קין מחפש חברה ואקשן. בעל חיים אחר יספק לו עניין, יהפוך מיד להיות פרטנר למשחק. זאת בתנאי כמובן שזהו בעל חיים ידידותי שלא רואה במנצ’קין מטרה קלה ונוחה בגלל גודלו.

מתאים לילדים: 5 – יספק עניין לילדים והילדים יספקו עניין עבורו. מבחינתו, חברים שיבואו לילדים או רעש אינם גורם מפריע אלא להיפך- עוד סיבה למסיבה.

קל לאילוף: 4- מנצ’קין נחשב לגזע חכם מאוד ושובב. צריך למצוא את הדרך כדי להגיע אליו ולחנך אותו, ממש כמו ילד. אם תעשו זאת בעזרת משחקים או אתגרים הוא יסכים ללמוד ולציית בסופו של דבר.