חתול סיאמי – Siamese Cat

מול פרווה בהירה בצבע קרם עם אזורים כהים ועיניים כחולות אי אפשר להישאר אדישים. הוסיפו לכך גם אופי חברותי וצורך בקשר וקבלו חתול אידיאלי לגידול שגם חי שנים רבות ביחס לחתולים אחרים:

חתול סיאמי או באנגלית Siamese הוא גזע ייחודי במראהו ובאופיו. מקורו בממלכת סיאם או תאילנד של ימינו. זהו חתול נוח מאוד לגידול מכל הבחינות, גם בשל תכונות פיזיולוגיות כמו פרווה קצרה, גם בשל אופיים ומזגם הנוח הכולל היקשרות לבעליהם ורצון לבוא עימם בתקשורת עד כדי ניהול שיחות של ממש.

מקור הגזע והיסטוריה

פירוש שמו של החתול הסיאמי בתאילנדית הוא יהלומי הירח. צבעו הבהיר עם רקע פנים כהה בתוכו בוהקות עיניים כחולות בשילוב אופיו גרם לתושבי ממלכת סיאם להעריץ את החתול הסיאמי. הם גידלו את החתול הסיאמי כחתול השעשועים המלכותי בארמון המלוכה אך גם במקדשים הבודהיסטיים מתוך אמונה שזהו חתול קדוש המגלגל נשמות. למערב הגיע החתול הסיאמי בסוף המאה ה- 19, תחילה לאנגליה ומעט מאוחר יותר גם לארה”ב.

נתונים ומידע כללי

החתול הסיאמי הוא בעל אופי עירני וחברותי. הוא מחפש מאוד תשומת לב ולכן אם אתם חושבים על אימוץ סיאמי קחו בחשבון שזהו גזע שדורש לא מעט תשומת לב ופחות מתאים אם אתם נמצאים שעות על גבי שעות מחוץ לבית. עם זאת, אם תהיה לו חברה כמו בעל חיים אחר הוא יסתפק גם בו בתור חבר. ישנם ארבעה זנים קלאסיים של חתול סיאמי המסווגים על פי צבע הפרווה והחודים. לזן המקורי צבע החודים הוא חום כהה ונקרא סיל פוינט. שלושה זנים נוספים הם הבלו פוינט, צבע שוקולד וצבע לילך. צבע הפרווה משתנה בהתאם לצבע החודים.

משקל: גודלו של הסיאמי הוא בינוני. ישלו מבנה גוף שרירי ומראה אתלטי. משקלו נמוך יחסית. נקבות מגיעות למשקל של 3-4 ק”ג וזכרים למשקל של 4-6 ק”ג.

תוחלת חיים: תוחלת חייו של הסיאמי היא ארוכה ומגיע בממוצע ל- 15-16 שנה אך יכולה להגיע גם ל- 20 שנה!

בריאות ומחלות נפוצות: החתולים הסיאמיים המקוריים היו נולדים עם פזילה ועם זנב מפותל ומעוקם. גם היום ישנם חתולים סיאמיים שנולדים עם פגמים גנטיים אלה אך הם נפוצים הרבה פחות. בכל מקרה לשניהם אין השלכות של ממש על בריאות החתול ותפקודו. בעיות בריאותיות אחרות שמופיעות לפעמים בגזע זה הן בעיות חניכיים וגם פגמים מולדים בלב.

טיפול: זהו גזע קצר פרווה ולכן חתול סיאמי למכירה מבוקש מאוד בקרב אוהבי הניקיון שפחות מעוניינים בכדורי שיער ברחבי הבית. הפרווה הקצרה גם אינה דורשת טיפול כמו סירוק ובוודאי שלא אמבטיות- האמבטיה העצמית שעושה החתול בהחלט מספיקה. מומלץ לנקות את האוזניים מדי פעם. הטיפול העיקרי בחתול הסיאמי הוא מענה לתשומת הלב שהוא מבקש. זהו חתול מתקשר מאוד שממש אוהב לנהל שיחות ומחפש יחס וחיבה. לכן, אם הבית שלכם ריק רוב שעות היום הוא פחות מתאים לכם. השעמום וחוסר תשומת הלב יכולים לגרום לבעיות התנהגות, ממש כמו ילד קטן שלא מקבל תשומת לב

חתול סיאמי וילדים: הסיאמי, כאמור, אוהב ואף צריך מאוד תשומת לב וגם מחזיר חיבה ולכן הוא מצוין עם ילדים. הוא יחפש את חברתם וינהל איתם שיחות של ממש כך שנוצר איתו קשר קרוב מאוד. עם זאת, יש לקחת בחשבון שלרוב יקשר לילד אחד יותר מאשר לאחרים. הוא גם רועש יחסית לגזעים אחרים ולא קל להתעלם מהיללות שלו.

בחן את חתולך

מתאים לבית: 5, חתול סיאמי מתאים מאוד לגידול בבית. מחפש את הקשר עם בעליו יותר מאשר מרחב וטריטוריה גדולה ולכן אידיאלי לגידול גם בדירה עירונית ממוצעת, אך כאמור צריך בית שיש בו אנשים במשך זמן רב יחסית לאורך היום או לפחות בעל חיים אחר

מתאים לגידול עם חיות: 5 כמובן שההתאמה בין החתול לבעל חיים אחר, בין אם חתול אחר או כלב היא אינדיבידואלית, אך באופן עקרוני חתול סיאמי מחפש חברה וקשר ולכן יש סיכוי גבוה שיתיידד עם בעל חיים אחר

מתאים לגידול עם ילדים: 5 הצורך בקשר, הערנות והסקרנות הן תכונות שמתאימות מאוד גידול עם ילדים. החתול יהפוך מהר מאוד לחבר של הילדים אך אם רואים שהחתול נקשר באופן בולט לאחד הילדים כדאי להסביר להם שזהו אופיו כדי לא ליצור ביניהם קנאה ושעדיין הוא אוהב את כל בני הבית.

קל לאילוף: 5 החתול הסיאמי ממושמע וקל יחסית לאילוף, כולל אילוף לעשות את צרכיו בארגז. התקשורת שנוצרת איתו, האינטליגנציה, ההבנה מקלות מאוד גם על חינוך החתול והקניית הרגלים.