חתול סיבירי – Siberian Cat

עם הפרווה הרכה והסמיכה ודוגמת הפרווה המפוספסת – לבנה חתול סיבירי נראה לחלוטין כמו נמר שלג קטן, אבל נמר שכיף להתפנק, לשחק איתו ושהופך במהירות לחבר אמיתי. מה צריך יותר מזה?

חתול סיבירי (או באנגלית Siberian) הוא החתול הגדול ביותר שישנו. בתור חתול שהתפתח בערבות סיביר, הוא נחשב לחתול סתגלן ועצמאי המסתדר היטב בשטח ואינו דורש טיפול או תשומת לב רבים מדי. אם אתם שוקלים אימוץ חתול סיבירי, זהו גזע יפהפה, נינוח, חסון ובריא ויכול בהחלט לשמש כשמיכה בעיקר בימי החורף.

מקור הגזע והיסטוריה

חתול סיבירי הוא גזע שהתפתח באופן עצמאי ללא התערבות אדם. הגזע התפתח באזור צפון רוסיה. בשל תכונותיהם, חתולים אלה אומצו על ידי נזירים וגודלו במנזרים. יש עדויות לכך שהגזע קיים כבר מעל 1000 שנה! החתול הסיבירי החל להיות מוכר יותר כאשר מהגרים מאזור צפון רוסיה עברו למוסקבה. אל המערב הוא הגיע בתחילת המאה ה- 19 וזכה להערצה והשתתף בתערוכות חתולים, אך כשהגיעו גזעים ארוכי פרווה כמו הפרסי והאנגורה נדחק הצידה ורק בשנות השמונים של המאה העשרים זכה להתעניינות מחודשת וטיפוח. לארה”ב הגיע בשנות התשעים.

נתונים ומידע כללי

חתול סיבירי הוא חתול בעל מבנה חזק וחסון. המקומיים בסיביר וברוסיה אהבו אותו במיוחד בשל כישורי הציד שלו וההגנה שהביא לאסמי התבואה מפני מכרסמים. הוא אתלטי במיוחד ובעל יכולת ניתור מדהימה (כמו שכבר כתבנו – נמר אמיתי…). פרוותו מותאמת לסביבה קרה מאוד. היא מורכבת משתי שכבות: שכבה תחתונה וסמיכה ושכבה עליונה העמידה בפני מים. יש לו כפות רגליים גדולות המאפשרות לו ללכת בנוחות בשלג או על קרח. צבע הפרווה הנפוץ הוא טאבי עם לבן, אך לאחר שהגיע לארה”ב ניתן למצוא דוגמאות פרווה נוספות כמו פרווה כהת חודים כשל חתול סיאמי שמגיעה עם עיניים כחולות.

משקל: הנקבות מגיעות למשקל של 6-8 ק”ג והזכרים ל- 8-12 ק”ג.

תוחלת חיים: תוחלת החיים שלו יפה ומגיעה ל- 15 שנים ואף יותר.

בריאות ומחלות נפוצות: זהו גזע הנחשב לבריא, חזק וחסון. התפתחותו הטבעית והתאמתו לסביבה לא קלה כמו סיביר הביאו לכך שאין מחלות תורשתיות המאפיינות אותו. מחלה בה הוא עלול לחלות בהסתברות נמוכה בדומה לגזעים אחרים היא התעבות שריר הלב.

טיפול: חתול סיבירי אינו דורש טיפול מיוחד, זאת למרות הפרווה הסמיכה הנחשבת לחצי ארוכה. הפרווה אינה נוטה לנשירה אך בקיץ היא דלילה יותר מאשר בחורף. לכן, קחו בחשבון שבסוף האביב – תחילת הקיץ תצטרכו לטאטא את הבית קצת יותר… הפרווה אינה נוטה לקשרים למרות הסמיכות שלה. עדיין מומלץ להבריש אותה פעם- פעמיים שבוע כדי לסלק שערות מתות ולהפחית את כמות השערות שהחתול יבלע תוך כדי התנקות. חתול סיבירי אוהב מאוד לטפס למקומות גבוהים, לשחק ולהשתובב. הוא ידידותי ונאמן ויש המייחסים לו תכונות כלביות.

חתול סיבירי וילדים: בגלל המזג הידידותי, השובב והסקרן שלו והיותו אוהב משחקים ואקשן הוא מצוין לגידול עם ילדים. הוא נוח, מחפש וגם נותן חיבה ויווצר קשר נהדר בינו לבין הילדים. סיבה נוספת לחפש חתול סיבירי למכירה היא היותו גזע היפואלרגני ביחס לגזעים אחרים. נמצא שהחלבון שנמצא ברוק ומתפזר על גבי הפרווה או באוויר בזמן ההתנקות וגרם לאלרגיה לא נמצא אצלו. לכן, אם הילדים או אתם אלרגיים לחתולים אך חולמים על חתול, סיכוי גבוה שתוכלו להגשים את החלום עם חתול סיבירי.

בחן את חתולך

מתאים לבית: 4 חתול סיבירי בהחלט מתאים לבית אך לא לכל בית. כדאי שזה יהיה בית עם חצר או גינה שיאפשרו לו להוציא את חיית הטרף שבו. אם לא גינה או חצר, כדאי לפחות שתהיה מרפסת או שהבית יהיה גדול עם מקומות מסתור רבים או מקומות גבוהים שיוכל לטפס ולתצפת מהם…

מתאים לגידול עם חיות אחרות: 5 חתול סיבירי מתיידד גם עם בעלי חיים אחרים (תלוי גם בצד השני כמובן). הם יכולים להסתדר גם עם חתולים וגם עם כלבים. בשל הביטחון העצמי והעצמאות שלהם יחד עם מזג נעים ונוח עבור רבים זה אפילו יהיה יתרון.

מתאים לילדים: 5 המזג הנוח והנעים יחד עם שובבות וסקרנות הופכת את החתול הסיבירי למצוין לגידול עם ילדים. הוסיפו את היותו היפואלרגני ביחס לאחרים וקבלו חתול מושלם למשפחה עם ילדים.

קל לאילוף: 5 אם הצליח להתחבב ולהימצא כיעיל ונאמן במנזרים או בחוות בצפון רוסיה, ללא ספק הוא יוכל לעשות זאת גם כאן.