חתול ספינקס – Sphynx Cat

הוא רך ונעים, אוהב להתכרבל והוא ישבה את ליבכם כבר לאחר כמה דקות היכרות. זהו חתול ספינקס, הגזע נטול הפרווה שמתאים במיוחד לחובבי הניקיון אך כובש בלי קשר לכך:

חתול ספינקס (או באנגלית Sphynx) מזכיר במראהו את דמות הספינקס כפי שנראתה בציורים עתיקים מיוון ומכאן שמו. התכונה הבולטת ביותר שלו הוא כמובן היותו נטול פרווה, אך בניגוד למה שנראה ממבט ראשון הוא אינו קירח אלא יש לו שכבת שערות דקיקות על כל גופו אך אין לו שפם או ריסים, מה שמבליט עוד יותר את חוסר הפרווה. זהו חתול שופע חיבה, אוהב להתכרבל ומחפש אזורים חמימים, הוא ידידותי ועדין גם לאנשים שיראה בפעם הראשונה.

מקור הגזע והיסטוריה

באופן כללי, חתולים חסרי שיער הוזכרו לאורך ההיסטוריה ויש עדויות על קיומם במשך שנים רבות. ידוע למשל שהאצטקים גידלו חתולים מסוג זה. עם זאת, יצירת הגזע החלה מאוחר הרבה יותר ונעשתה בקנדה ב- 1966, כאשר חתולים נטולי פרווה זווגו עם חתולי דבון רקס. היום לא נעשה עוד זיווג עם חתולי דבון רקס על מנת לשמר את הגזע. לחתולים אלה ניתנו במשך השנים שמות שונים כמו חתול אבן ירח, קנדי חסר שיער, ספינקס קנדי שקוצר בסופו של דבר לספינקס.

נתונים ומידע כללי

אימוץ חתול ספינקס הוא אידיאלי עבור אלה שגם נשירה קלה של פרווה מפריעה להם, אך למרות שחוסר פרווה הוא תכונה בולטת במיוחד, חתול ספינקס ניחן בתכונות רבות אחרות שהופכות אותו למלא קסם. מגדלי חתולי ספינקס מספרים עד כמה הם חכמים, נאמנים, שקטים ואצילי נפש ממש ואוהבים את בעליהם ממש באופן המזכיר כלבים. חוסר הפרווה דורש טיפול ורגישות לחתול ולצרכיו.

משקל: מבנה גופו של הספינקס הוא קטן- בינוני. משקלו מגיע ל – 3.5-5 ק”ג.

תוחלת חיים: תוחלת חייו של הספינקס תלויה מאוד באופן טיפול בו. ישנם מספר דברים שיש לשים לב אליהם. תוחלת החיים שלו נעה בין 9 ל- 15 שנים. לרוב עם טיפול טוב הוא מגיע ל- 14 שנים בממוצע.

בריאות ומחלות נפוצות: חוסר הפרווה מביא לכך שהספינקס רגיש הרבה יותר לשמש ועלול לסבול מכוויות. מנגד הוא גם רגיש יותר להתקררויות. הפרווה מגנה על בעלי חיים גם מפני עקיצות והיעדרותה הופכת אותו רגיש יותר גם לעקיצות.

טיפול: אם אתם מחפשים חתול ספינקס למכירה כי אתם מעדיפים לחסוך לעצמכם את טיפוח הפרווה שנדרש בחתולים בעלי פרווה ארוכה ואפילו חצי ארוכה, אז הספינקס פחות מתאים למחפשי חיים קלים. אמנם לא תצטרכו לחפוף את הפרווה, אך גם חוסר הפרווה דורש טיפול מסור במיוחד. הספינקס מזיע יותר ונוטים להצטבר שומנים ולכלוך על העור, במיוחד בקפלים (הורים לתינוקות מכירים את הצורך לנקות היטב במיוחד בין קפלי העור. כך תצטרכו לעשות גם כאן). יש לרחוץ את החתול על בסיס שבועי ולהשתמש בסבון ושמפו המתאימים במיוחד עבורו. יש לדאוג לו לפינה חמה עם שמיכות בה יוכל להתחמם. בחורף אפילו כדאי להלביש בבגדים מתאימים, במיוחד אם הוא מחפש להתחמם באופן בולט. ספינקס הוא חתול בית קלאסי שאין לתת לו לצאת בגלל השמש. יש לדאוג לו לאוכל מזין בגלל חילוף חומרים מהיר.

חתול ספינקס וילדים: חתול ספינקס הוא חכם במיוחד, עדין ורגיש, כך שיהיה מצוין עם ילדים. הוא יתן להם יחס חם ואוהב, יאהב להתכרבל ולשבת עליהם ויווצר ביניהם קשר חברי אמיץ.

בחן את חתולך

מתאים לבית: 5 ספינקס הוא חתול בית קלאסי. לא רק שהוא יסתדר היטב בבית, זהו חתול שחובה לגדל בבית והוא ממש תלוי בכך. הוא אינו זקוק למרחבים או לבית גדול. אפילו להיפך- מחפש את הפינה הקטנה והמחממת בה יוכל להתכרבל ולחמם את עצמו.

מתאים לגידול עם חיות אחרות: 4 הוא יסתדר עם חיות אחרות, חתולים וגם כלבים, אך לגמרי ישמח לקבל את מלוא תשומת הלב מבעליו.

מתאים לילדים: 5 תכונות האופי של ספינקס כמו חוכמה, רוגע, רצון לחום במלוא מובן המילה הן תכונות שיתנו לילדים הרבה מאוד סיפוק לגדל אותו. הוא ידידותי גם לזרים כך שלא יחוש מאויים כשהילדים יביאו הביתה חברים. להיפך- הוא ישמח לבדוק עד כמה נעים לשבת גם עליהם

קל לאילוף: 5 החוכמה והנאמנות שלו הופכות אותו קל לאילוף ולחינוך. הוא צייתן ואינו מחפש הרפתקאות מיותרות.

ספינקס, בהצלחה