חתול סקוטיש פולד (סקוטי) – Scottish Fold Cat

האוזניים המקופלות (לא תמיד אך לרוב), העיניים הגדולות והפרווה הנעימה עושות מיד חשק ללטף אותו. זהו חתול סקוטי שמוט אוזניים, גזע ייחודי ובולט מאוד במתיקות וגם במזג הנוח שלו:

פעמים רבות בציורי חתולים מתוקים במיוחד או סרטוני חתולים ממיסים גזע החתול המופיע הוא חתול סקוטי. אין ספק שהאוזניים המקופלות לאחור נותנות לו מראה ייחודי וכרטיס כניסה לתערוכות חתולים, אך הגורם לאוזניים המקופלות מהווה גם את העקב אכילס של הגזע. בלי קשר לאוזניים שמוטות או ישרות, זהו גזע נעים (תרתי משמע) שכיף לאמץ, לגדל ולהפוך לחלק בלתי נפרד מהמשפחה.

מקור הגזע והיסטוריה

מקור הגזע הוא סקוטלנד. החתולה הראשונה מגזע זה נולדה ב- 1961. בנוסף לאוזניים המקופלות והשמוטות, היא היתה גם חתולה לבנה. המראה המיוחד הביא לרצון לשמר את המראה ולכן נעשו הרבעות מבוקרות של הגזע. רק לאחר זמן התגלה שהמראה החמוד של האוזניים המקופלות והשמוטות הוא תוצר של גן דומיננטי והוא קשור גם למחלה ניוונית שאינה אמנם מסכנת חיים אך משפיעה על יכולת התנועה של החתול. ישנם גם חתולים סקוטים בעלי אוזניים ישרות ואלה אינם סובלים מן הבעיה. היום הרבעות נעשות רק בין חתול סקוטי עם אוזניים שמוטות לכזה עם אוזניים ישרות או בין חתול שמוט אוזניים לגזע אחר כמו בריטי קצר שיער. אמנם מספיק הורה אחד שמוט אוזניים על מנת שגם הגור יוולד כזה, אך הגנים של ההורה ישר האוזניים מווסתים במידה מסוימת את הבעייתיות שנובעת מגן זה.

נתונים ומידע כללי

כאמור, האוזניים השמוטות והמקופלות לאחור הם המאפיין הבולט ביותר של גזע זה (מלבד חתולים סקוטיים שנולדו עם אוזניים ישרות) מעבר לכך, מבנה הגוף של חתול סקוטי (הנקרא באנגלית Scottish Fold) הוא מעוגל וגוצי עם רגליים קצרות. העיניים עגולות והאף קצר ומעט מעוקל. הפרווה יכולה להיות קצרה או חצי ארוכה, נעימה ורכה. לפרווה יכולים להיות צבעים שונים כמו אפור, כסוף, חום ולבן. הם יכולים להיות חלקים או ביקולורים.

משקל: זהו חתול בעל מבנה בינוני. הנקבות מגיעות למשקל של 3-4.5 ק”ג והזכרים למשקל של 4.5-6.5 ק”ג

תוחלת חיים: כל עוד החתול, כולל חתול מקופל אוזניים מרגיש טוב, תוחלת החיים שלו יכולה להגיע ל- 15 שנים.

בריאות ומחלות נפוצות: הגן הגורם לאוזניים להתקפל קשור לגן שיוצר התקשחות של הסחוסים ועלול להביא להיווצרות דלקות פרקים. מידת ההשפעה של הגן אינה אחידה. ישנם חתולים שיסבלו יותר מהשלכותיו של הגן וכאלה שפחות. הבעיות מהן יכול החתול לסבול הן כאבים בקצות הרגליים והמפרקים, קושי בהזזת הזנב, קשיים בהליכה עד כדי צליעה או חוסר רצון לזוז. לא תמיד המחלה מלווה בכאבים. במידה ונראה כי החתול סובל מכאבים כדאי להתייעץ עם וטרינר, פעמים רבות משכך כאבים או תרופה אנטי דלקתית יקלו על הכאבים ויאפשרו לחתול לנוע בקלות רבה יותר.

טיפול: מעבר לטיפול הקשור במחלה, אימוץ חתול סקוטי לא יצריך מכם השקעה רבה מדי. אם הוא קצר פרווה, אין צורך כלל לסרק או לשטוף. אם זוהי פרווה ארוכה יותר כדאי לסרק מדי פעם אך זו עדיין לא פרווה ארוכה ברמה כזו שיש לעשות לחתול אמבטיה. החשוב ביותר הוא להיות עירניים לחתול, לתחושה הכללית שלו, למצב הרוח ויכולת התנועה ולטפל בהתאם. רבים מחפשים חתול סקוטי למכירה בגלל המראה המיוחד והכובש אך יש לקחת בחשבון שיש להיות עירניים הרבה יותר לתחושות החתול.

ילדים: חתול סקוטי הוא בעל אופי חברותי, שובב וסקרן אך עם זאת עדין ולכן הוא מצוין לגידול עם ילדים. יש אצלו איזון יפה בין חיבתו לבני המשפחה לבין יכולתו גם להעסיק את עצמו לבד.

בחן את חתולך

מתאים לבית: 5 חתול סקוטי יהנה מאוד לגדול בבית. הוא יוכל לחיות חיים מהנים גם בדירה ממוצעת ללא גינה או חצר.

מתאים לגידול עם חיות: 5 חתולים סקוטיים שמחים תמיד לחברה, כולל חברה של בעל חיים אחר, חתול או כלב, בתנאי כמובן שהרצון לקשר הוא הדדי.

מתאים לגידול עם ילדים: 5 מזגו הנוח של החתול הסקוטי מתאים מאוד לגידולו במשפחה עם ילדים. המתיקות שלו כובשת. הוא תקשורתי ואוהב להיות באינטראקציה עם בני המשפחה אך גם יודע להעסיק את עצמו.

קל לאילוף: 5 התקשורת הנוחה עימו, המזג הנוח והנעים הופכים אותו גם קל לאילוף, חינוך והקניית הרגלים.