חתול פרסי – Persian Cat

הוא יכול להיראות כמו ענן או צמר גפן ולרבוץ בסלון בשלווה שעות על גבי שעות. זהו חתול פרסי, אחד מסוגי החתולים היותר אטרקטיביים ומבוקשים, הן בגלל המראה והן בגלל המזג הנוח והנעים שלו.

חתול פרסי או Persian Cat באנגלית הוא חתול ארוך שיער הנחשב לנוח מאוד לגידול בבית, נוח מאוד לגידול עם ילדים קטנים ובאופן כללי זהו חתול בעל אופי אצילי. צבע הפרווה שלו משתנה ויכול להיות בגוונים שונים, החל מלבן דרך כסוף וזהוב, צבע מעושן וגם שילוב של יותר מצבע אחד- טריקולור או ביקולור.

מקור הגזע והיסטוריה

מקורו באזור איראן ואסיה התיכונה. אך הובא לאירופה כנראה עוד במאה ה- 16, תחילה לצרפת ואיטליה ומשם לארצות נוספות. הפופולאריות של הגזע עלתה במהירות והוא הפך למבוקש גם בתערוכות חתולים. לארצות הברית הגיע החתול הפרסי במאה ה- 19 וגם שם התחבב מהר מאוד. יש המערבבים בין חתולים פרסיים לחתולי אנגורה. אכן ישנו דמיון רב בין שני הגזעים, בעיקר כי שניהם ארוכי פרווה. הם נבדלים במבנה הגוף, כשלחתול פרסי מבנה גוצי ופנים פחוסים יותר ולאנגורה מבנה מוארך, דק ועדין יותר.

נתונים ומידע כללי

החתול הפרסי מתאפיין בפנים עגולים, ראש רחב ועיניים גדולות במיוחד שצבען יכול להשתנות. יש חתולים פרסיים עם עיניים כחולות, צהובות, כתומות עד צבע נחושת. לעיתים לכל עין צבע שונה. הגוף מוצק וקצר, האף גבוה ופחוס.

משקל: החתול הפרסי הוא חתול בינוני בגודלו שמשקלו רוב נע בין 4 ל- 5.5 ק”ג.

תוחלת חיים: החתול הפרסי נחשב לאחד מסוגי הגזעים המאריכים ימים ביחס לגזעים אחרים, זאת כמובן בתנאי שהוא זוכה לטיפול טוב. תוחלת החיים שלו יכולה לנוע בין 12 ל- 17 שנים ולעיתים אף יותר

בריאות ומחלות נפוצות: ככל שמבנה פניו של החתול פחוס יותר, כך עלולות להיווצר יותר בעיות בריאות הקשורות למערכת הנשימה. בעיות אלה יבואו לידי ביטוי למשל בחרחורים ונשימה פחות חלקה. בעיה נוספת שעלולה להיווצר במידה ולא מקפידים על טיפול בפרווה הוא בליעה של כדורי שיער שעלולה לגרום לבעיות במערכת העיכול. השילוב בין פנים פחוסים לעיניים גדולות במיוחד המאפיינות את הגזע יכול להביא גם לסתימת תעלת הדמעות ולהצטברות לכלוך סביב העיניים. ניקוי העיניים לעיתים קרובות חשוב למניעת דלקות וזיהומים.

טיפול: כאשר אתם שוקלים אימוץ חתול פרסי, יש לקחת בחשבון כי בניגוד לסוגי חתולים בעלי שיער קצר הדואגים לבדם לניקיון הפרווה, חתול זה יצטרך עזרה מכם. הפרווה הארוכה זקוקה לטיפול והברשה על בסיס יומי. ללא הברשה יווצרו קשרים בפרווה ואם החתול יוצא החוצה (פחות מומלץ- הפרסי זקוק לבעליו ופחות מסתדר בחוץ בכוחות עצמו) עלולים להיתפס בפרווה קוצים קטנים ולכלוכים. הסירוק על בסיס יומי חיוני מאוד למניעת בליעת הפרווה והיווצרות בעיות במערכת העיכול. מעבר לסירוק, את הפרווה יש גם לחפוף מדי שבועיים- שלושה. בניגוד לכלבים המחבבים מים, חתולים ידועים כפחות חובבי מים ולכן מומלץ להרגיל את החתול לאמבטיות מוקדם ככל האפשר. חשוב שהמים יהיו בטמפרטורה נעימה וחמימה כדי למנוע הצטננויות. הנטיה לבעיות במערכת הנשימה יוצרת רגישות רבה יותר לקור ונטיה גם להצטננות. הפרסי משיר פרווה בכמות גדולה יחסית ויש לקחת זאת בחשבון אם החלטתם לחפש חתול פרסי למכירה.

חתולים פרסיים וילדים: האופי הנוח של החתול הפרסי מתאים מאוד לגידולו במשפחות עם ילדים, אפילו ילדים קטנים. הוא נקשר מאוד לבעליו ולילדים הקשר שיווצר יתן סיפוק רב. הוא אוהב לשחק, אך משחקים קטנים ועדינים ולא משחקים פרועים מדי. הוא סבלני אך גם לו יש את הגבולות שלו וחשוב ללמד את הילדים לא להגזים בהצקות ולא למתוח את הגבולות. למרות הפרווה הרכה והנעימה, כמו לכל חתול גם לפרסי יש ציפורניים…

בחן את חתולך

דירוג החתול על פי קריטריונים שונים מ- 1 (נמוך) עד 5 (גבוה):

מתאים לבית: 5. חתול פרסי הוא אידיאלי לבית ואפילו זקוק לגידול ביתי מאוד. עם זאת, פחות מתאים לבית של חולי ניקיון…

מתאים לגידול עם חיות: 4 מידת ההתאמה אינדיבידואלית לחתול וגם לבעל חיים הנוסף. באופן כללי בגלל הסתגלנות והמזג הנוח הסיכוי שהחתול יסתדר עם בעל חיים אחר גבוה.

מתאים לגידול עם ילדים: 5 החתול כאמור נוח מאוד לילדים, אך יש לשים לב שהילדים לא מציקים מדי לחתול… עם זאת, עם תינוקות חשוב להקפיד על שאיבת ספות או טאטוא הרצפה לעיתים קרובות כדי שלא יבלעו שערות.

קל לאילוף: 5 סביר שהפסיביות והמזג הנוח פחות ידרשו מכם לאלף את החתול, והקשר המיוחד שנוצר עם הבעלים יקל על חינוכו.