חתול רגדול – Ragdoll Cat

למרות שמו באנגלית Ragdoll הוא לא בובה ולא סמרטוט. חתול רגדול זהו גזע יפהפה, גדול ועדין במיוחד שיהיה חבר אמיתי לכל מי שיגדל אותו, יטפל בו ויספק לו את האהבה שהוא זקוק לה:

חתול רגדול הוא במידה מסוימת הסאן ברנרד של החתולים. זהו גזע גדול, מוצק ומסיבי אך עם זאת עדין מאוד, נוח לגידול, ושקט. עד כדי כך שקט עד שבמשך שנים חשבו שסף הכאב שלו גבוה במיוחד והוא כמעט אינו חש כאבים. בדיעבד הסתבר שזו טעות- הוא בהחלט חש כאב אך כמעט שאינו מביע את העובדה שכואב לו. לכן, זהו גזע שיש לגדל ברגישות רבה ולהיות קשובים אליו.

מקור הגזע והיסטוריה

רגדול הוא גזע חדש יחסית. הוא פותח באופן מכוון על ידי אישה בקליפורניה בשנות השישים. אם הגזע הייתה חתולה פרסית לבנה. חתולה זו הוכלאה עם גזע בורמזי או בירמן והחתולים שנולדו כתוצאה מהכלאות אלה היו גדולים מאוד, שקטים ועדינים. תכונה ייחודית לגזע זה שבגללו קיבל את שמו הוא הרפיה מוחלטת של השרירים כאשר מחזיקים אותם, מה שהזכיר בובת סמרטוטים. עם זאת, לא כל חתולי רגדול ניחנים בתכונה זו. לא רק יצירתו של הגזע היא חדשה יחסית. ההכרה בו כגזע בפני עצמו חדשה עוד יותר. רק בשנות התשעים הוכר כגזע באופן רשמי.

נתונים ומידע כללי

התכונות הבולטות של הרגדול הוא העדינות שלו ביחס לגודלו. מעבר לגודלו המרשים, מבנה הראש שלו רחב ומעט שטוח וישנו מרווח גדול בין האוזניים. לכל חתולי הרגדול עיניים כחולות ופרווה נעימה המוגדרת כחצי ארוכה. ישנן מספר דוגמאות של הפרווה. ישנם חתולים שפרוותם היא ביקולור, ישנם כאלה שפרוותם היא בצבע כהה ואחיד, ישנה פרוות קלרפוינט- פרווה בהירה עם חודים כהים, בדומה לגזע הבירמן שהוא אחד מאבותיו של הרגדול. ישנה קבוצת מיטד המזכירים את הקלרפוינט אך להם יש גם “כפפות קדמיות”, “סינר” וסנטר לבנים.

משקל: מבנה גוף גדול במיוחד הוא אחת התכונות הבולטות. בהתאם לכך הוא מגיע לבגרות ולגודל מלא לאחר זמן ארוך יחסית- 3-4 שנים. נקבות מגיעות למשקל 4.5-6 ק”ג וזכרים 7-10 ק”ג.

תוחלת חיים: חיפוש חתול רגדול למכירה הוא השקעה בהחלט משתלמת למרות מחירו. הוא נחשב לחתול בעל תוחלת חיים ארוכה שיכולה לנוע בין 16 שנה ועד אפילו גיל מופלג של 25 שנה!

בריאות ומחלות נפוצות: זהו גזע בריא יחסית ללא מחלות תורשתיות האופייניות לו באופן ספציפי. עם זאת, יש לשים לב לכך שעדינותו וגם חוסר תגובתו לכאב עלולה להביא לפציעות או החמרה של פגיעה בו כך שיש לשים לכך לב.

טיפול: פרוותו הארוכה יחסית של הרגדול דורשת טיפול וסירוק מדי פעם, אך למרות אורכה היחסי היא לא דחוסה ומפתחת קשרים וגם אין לו נטיה גבוהה במיוחד לנשירה. עדיין חשוב להבריש פעם בשבוע כדי שלא יבלע שערות בזמן ההתנקות. סירוק גם ישמור על מראה מבריק ומרשים של הפרווה. כפי שציינו, זהו חתול עדין במיוחד שממעיט להביע את תחושותיו גם אם הוא חש כאב או מצוקה כלשהי. לכן, גם אם הוא עושה רושם של חתול רב עוצמה ולא פגיע, שאימוץ חתול רגדול דורש להיות ער למצבו ולעיתים “לקרוא” אותו. זהו חתול שמתאים לבית ופחות להסתובבות בחוץ בגלל עדינותו והעובדה שלא ימהר לתקוף, גם לא לצורך התגוננות.

חתול רגדול וילדים: זהו גזע אידיאלי לגידול עם ילדים. הוא בעל מזג עדין, נינוח, רגוע ונמצא בשלווה רוב הזמן. תהיה לו סבלנות רבה לילדים (אך עם זאת חשוב להבהיר להם שגם אצלו יש גבול לסבלנות…). זהו חתול שיסתדר היטב גם עם תינוקות. תכונה נוספת שיש לה יתרון ולא רק עם ילדים היא היותו היפואלרגני ביחס לחתולים אחרים.

בחן את חתולך

מתאים לבית: 5 חתול מושלם לגידול בבית, כולל דירה עירונית קטנה. הוא אינו צריך מרחבים גדולים מדי ולא מחפש הוצאת אנרגיות. הוא מוצא את השקט והשלווה שלו בכל מקום.

מתאים לגידול עם חיות אחרות: 5 אפילו בעל חיים שיהיה קולני יחסית לא יצליח להוציא אותו משלוותו. עם זאת, חשוב שבעל החיים האחר יהיה בעל אופי נוח ולא תוקפני על מנת שהרגדול לא יפגע.

מתאים לגידול עם ילדים: 5 מתאים מאוד באופיו לילדים, ייצור איתם קשר של ידידות אמיצה, סבלנות וישרה שלווה גם על ילדים שובבים.

קל לאילוף: 5 זהו גזע נאמן, מסור וצייתן שאינו מחפש צרות. ניתן ללמד אותו בקלות רבה היכן נמצא הארגז לעשיית צרכים. מעבר לכך אין צורך לחנך אותו יותר מדי בגלל העדינות והרוגע שלו.