חתול רוסי כחול – Russian Blue Cat

הצבע הכחלחל- כסוף בשילוב העיניים הירוקות הבוהקות הם רק חלק מהקסם של חתול זה. אם אתם מחפשים חתול שקט, רגוע, נאמן שיכול להעסיק את עצמו במשך שעות, אימוץ חתול רוסי כחול מתאים לכם

חתול רוסי כחול (או באנגלית Russian Blue) הוא חתול אינטליגנטי, עדין שיוצר קשר נהדר עם בעליו ומראה רגישות ואכפתיות כלפיו. הוא אינו תובעני ודורש תשומת לב רבה. מספיק לו הביטחון שדואגים ומטפלים בו. צבע הפרווה שלו יחד עם ההליכה השקטה, שנראית כמעט על קצות האצבעות והאופי הרגוע נותנים לו מראה אצילי ממש.

מקור הגזע והיסטוריה

זהו גזע שנוצר באופן טבעי ללא הכלאה. מקורו בערבות רוסיה בהן נמצאו חתולים דומים. הוא נקרא בעבר בשם כחול ארכנגלסק כי הובא למערב במאה ה- 19 ע”י מלחים רוסים בספינות שיצאו מנמל ארכנגלסק שבצפון רוסיה. מאוחר יותר, בתחילת המאה העשרים, היה בלבול מסוים במוצאו ובארה”ב במיוחד חשבו ששורשיו הם דווקא באזור ספרד והים התיכון ולכן בתערוכות שנערכו בארה”ב הוא נקרא חתול מלטזי או חתול ספרדי. צפיפות פרוותו והחתולים הדומים שנמצאו באזור רוסיה וסקנדינביה מקשרות אותו חד משמעית עם אזור זה. במהלך מלחמת העולם השנייה הגזע כמעט נכחד אך נעשו מאמצים לשמר אותו. ניסיונות השימור נעשו באמצעות הכלאתו עם גזעים אחרים, מה שגרם להתרחקות מתכונותיו המקוריות. בשנות השישים נעשו מאמצים גדולים יותר לשמר את הגזע המקורי.

נתונים ומידע כללי

לחתול רוסי כחול גודל בינוני. ראשו הוא בעל מבנה משולש בדומה לזה של החתול הסיאמי. מבנה הגוף שלו ארוך ודק, הוא שרירי וכפות רגליו קטנות. הצבע הכחלחל- אפרפר הוא אחיד ללא דוגמאות או גוונים נוספים. הגוון הכסוף מעט נוצר בזכות קצות השערות שהם כסופים. זהו חתול שקט וביתי כך שחיפוש חתול רוסי כחול למכירה מתאים לכם מאוד אם ביתכם הוא ללא חצר – זהו אחד הגזעים שלמרות היותם פעילים הם לא זקוקים למרחבים ויסתפקו בשטח הבית, גם דירה בגודל ממוצע.

משקל: משקלו של הזכר הוא 5-7 ק”ג. הנקבות קטנות יותר ומשקלו הוא 3.5-5 ק”ג.

תוחלת חיים: תוחלת החיים של גזע זה ארוכה יחסית ויכולה לנוע בין 15 ל- 20 שנה!

בריאות ומחלות נפוצות: כיוון שמדובר על גזע שנוצר באופן טבעי ולא באמצעות הכלאות, זהו גזע חסון ובריא. אין בעיות גנטיות האופייניות לו באופן ספציפי.

טיפול: חתול רוסי כחול הוא קצר פרווה ולכן לא דורש טיפול מיוחד בפרווה. גם הנטייה לנשירה היא נמוכה יחסית. מומלץ עדיין להבריש את הפרווה מדי פעם כדי להסיר שערות מתות ולחסוך לחתול את בליעתן. זהו כאמור חתול שקט ונאמן באופיו, עצמאי שמראה חיבה. הוא אוהב לשחק מדי פעם אך לא זקוק לתשומת לב באופן אינטנסיבי ויכול גם להעסיק את עצמו. כדאי שיהיו לו משחקים כמו כדור, כשאחד המשחקים המהנים עבורו הוא זריקת והחזרת הכדור. זהו חתול בעל אופי חשדן שצריך זמן הסתגלות לכן יתכן שיהיה מסוייג בהתחלה כלפיכם אך עם הזמן הוא יראה קרבה ויקבל ביטחון. הוא לא מתיידד בקלות עם זרים ומעדיף לחמוק לפינה השקטה שלו.

רוסי כחול וילדים: חתול רוסי כחול יסתדר היטב עם ילדים. הוא יאהב לשחק איתם אך עם זאת הוא שקט ומאופק באופיו, צריך את השקט שלו ואם זהו בית הומה בילדים וחברים שמגיעים הוא יכול להרגיש לא נוח באותן סיטואציות. עדיין, את הילדים הוא יאהב ויקשר אליהם כמו לכל בני הבית.

בחן את חתולך

מתאים לבית: 5 רוסי כחול אמנם מפגין כישורי טיפוס ואתלטיקה אך אינו זקוק למרחבים ומעדיף לבלות בבית מאשר בחוץ. לכן, הוא נוח מאוד לגידול בבית, כולל בדירה עירונית לא גדולה.

מתאים לגידול עם חיות אחרות: 4 מזגו השקט, המאופק והביישן יביא לכך שהוא יתיידד עם בעל חיים נוסף אך יכול לקחת זמן עד שירגיש עימו בנוח.

מתאים עם ילדים: 4 האופי העדין והשקט שלו יחד עם חיבה שהוא מראה לאנשים הקרובים לו והרצון למשחקים מדי פעם אלה תכונות המתאימות לגידול בבית עם ילדים. עם זאת, אם זהו בית רועש והומה הדבר יכול לגרום לחתול חוסר נוחות ורצון להתחבא.

קל לאילוף: 4 זהו חתול נאמן לבעליו וכאשר הוא חש ביטחון הוא יהיה צייתן וניתן יהיה לחנך אותו. עם זאת, יכול לקחת מעט זמן עד שנקשר הקשר והחשדנות הטבעית שלו מתפוגגת. כל עוד הוא חשדן האילוף יהיה קשה.