חתול רחוב – Street Cat

הם יכולים להיות מנומרים, ג’ינג’ים, שחורים, בעלי פרווה ארוכה, חצי ארוכה או קצרה. חתול רחוב לא משויך לגזע מסוים ונקרא כך רק בגלל מגוריו ברחוב. זה המקום שלנו לתת לו חיים טובים, ברחוב או בבית.

נושא חתולי הרחוב הוא נושא מוכר בכל מקום, אך בישראל הוא בולט במיוחד ביחס למדינות אחרות במערב. בניגוד אלינו, במדינות מערביות אחרות אימוץ חתול רחוב היה פעולה מוכרת עבור אלה שמעוניינים לגדל חתולים, כך שחתולי רחוב כבר פחות שכיחים ברחובות הערים.

חתול רחוב הוא בעצם חתול מעורב

במדינות בהן לקיחתו של חתול רחוב הביתה היא שכיחה, גם הכינוי חתול רחוב הפך פחות רלוונטי וחתולים אלה מכונים חתולים מעורבים, חתולים שלא משויכים לגזע מסוים. כמובן שהדבר לא הופך אותם לבעלי תכונות חתוליות פחות. בניגוד לגזעים הטהורים, כל חתול רחוב הוא עולם אחר, בעל מראה שונה, בעל תכונות אופי אחרות לגמרי. לכן, במאמר זה פחות ננסה למצוא מכנה משותף אחד לחתולי הרחוב אלא נתמקד יותר בתרומה הגדולה שלהם לסביבה, למה כדאי לשמור על אוכלוסיה מבוקרת של חתולי רחוב, ואיך כדאי לטפל בהם.

חתולי רחוב- למה זה טוב

רבים מתייחסים לחתולי רחוב כאל מטרד, אך הדבר לגמרי לא כך. לחתולים החיים ברחוב (כמו גם לאלה היוצאים החוצה לעיתים תכופות) יש ערך רב מבחינה סביבתית, ולא רק שאינם מביאים איתם לכלוך, הם מהווים סניטרים של ממש. חתולים מחסלים ומונעים התרבות מכרסמים כמו חולדות שאף אחד מאיתנו לא ממש רוצה למצוא במטבח ובבית בכלל. הם מחסלים ומונעים התרבות של ג’וקים ושל נחשים. כמובן שגם לחתול רחוב מגיע אוכל שאינו תוצר של חיטוט בפחים, אך באכילת דברי מזון מהפח החתול רק מסייע לסביבה נקיה יותר כך שעלינו להעריך זאת ולא להסתכל על כך בגועל.

איך מומלץ לטפל בחתולי רחוב?

חתולי רחוב אינם צריכים טיפול אינטנסיבי, הם יודעים לדאוג לעצמם ובעלי יכולת הישרדות גבוהה. היותם חתולים מעורבים גם הופכת אותם חזקים מבחינה גנטית יותר מגזעים טהורים. עדיין, אם אכפת לכם מחתולי הרחוב, מומלץ לעשות מספר דברים:

  • האכלה: התארגנות, אפילו ברמה של רחוב או שכונה, ויצירת תחנות האכלה מסודרות רק תיטיב עם החתולים. כך הם יהיו רגועים יותר וידעו שאינם צריכים להילחם על מזון. כך גם יעשו את צרכיהם במקומות קבועים.
  • עיקור וסירוס: התרבותם של חתולי הרחוב מתרחשת בקצב מהיר מאוד. עיקור וסירוס חתולי רחוב יביא לויסות הילודה. אם אתם חוששים שחתולי הרחוב יעלמו לחלוטין, לפחות אצלנו הדבר רחוק מאוד מלקרות. עיקור וסירוס גם יפחיתו את קרבות הרחוב הקולניים בזמן עונת הייחום. ישנן רשויות המקומיות המבצעות את הפעולה ומחזירות את החתול למקום ממנו נלקח, במיוחד בערים כמו תל אביב, הרצליה ועוד. בדקו אם אצלכם העיריה נוקטת בדרך זו ומחזירה את החתול למקום ממנו נלקח מיד עם סיום ההליך. הדבר קריטי לאיכות חייו. אם אתם מקבלים תשובה מגומגמת, נסו להתארגן בעצמכם ברמת רחוב או שכונה ולמצוא וטרינר הנותן הנחה משמעותית על עיקור וסירוס חתולי רחוב. ניתן להיעזר גם בעמותות הפועלות לרווחת בעלי חיים למימון. חשוב לבקש גם מתן חיסונים, טיפול נגד טפילים ועוד
  • יחס חם פה ושם: יש חתולי רחוב ידידותיים שמחפשים חום וקירבה, יש חתולים מסויגים יותר או אדישים יותר לבני אדם. התיידדות עם חתול ומתן יחס, כל עוד הוא מחפש את היחס והקירבה, יתנו לו תחושה טובה. זוהי גם דרך טבעית יותר להפוך בהדרגה חתול רחוב לחתול בית.

האם תמיד מומלץ לאמץ חתול רחוב?

דאגה לצרכי החתולים ברמה של האכלה באופן קבוע, הנחת קערת מים במיוחד בקיץ היא תמיד חיובית. אימוץ חתול הביתה יכול להיות מעט מורכב יותר. הכל תלוי מאוד באופיו ומזגו של החתול. ישנם חתולי רחוב שתמיד גדלו ברחוב ורגילים מאוד למרחבים ולהיותם ישות עצמאית לחלוטין. ישנם, לעומת זאת חתולי רחוב שהיו בעבר חתולי בית ולכן זקוקים מאוד לבית חם. חשוב לנסות להכיר את החתול ולראות מהו אופיו. אם זהו גור, אתם מתחילים עם דף חלק וניתן יותר לעצב את אופיו ולהרגיל את החתול לתנאים ביתיים. אם יש לכם גינה, ניתן עדיין להפוך גם חתול רחוב מחוספס לחתול חצר וליצור עימו קשר חלקי. אולי בשלב מסוים הוא יאמץ אתכם. כך או כך, אין צורך לחפש חתול רחוב למכירה. חתולי רחוב רבים נמצאים באגודות החתולים ומחפשים בית חם או חיים ברחוב מחוסר ברירה.