כלי אוכל ומים

הצורך הבסיסי ביותר של חתולים (מלבד שינה כמובן..) הוא אוכל ומים. היום ישנם כלים שונים להאכלת החתול והשקייתו, החל מכלים פשוטים ועד כלים מתוחכמים שמסתדרים כמעט לגמרי בלעדיכם:

כולנו יודעים שסוג המזון שיקבל החתול יקבע משמעותית האם יאכל בתיאבון ויקבל את כל הויטמינים, המינרלים ואבות המזון הדרושים או לא. פרמטר נוסף שיקבע האם החתול יאכל בכיף או לא הוא כלי האוכל שניתן לו. כלי אוכל לחתולים יכולים להיות פשוטים ולהסתכם בקערה (כשגם כאן יש קערות מחומרים ובעיצובים שונים) ויכולים להיות מתקן האכלה מתוחכם. גם בכלי שתיה ישנן אפשרויות שונות, הכל תלוי בחתול, בהעדפותיו ובאורח החיים שלכם- האם אתם נמצאים שעות ארוכות מחוץ לבית או לא.

כלי אוכל רגילים

כלי אוכל לחתול לא צריך להיות בעיצוב של זהב ויהלומים. ניתן לבחור כלי פשוט, רק לשים לב שהוא מתאים בגודלו, עומקו ובחומר ממנו הוא עשוי. חשוב לבחור כלי שיהיה ניתן לנקות בקלות. ניקיון הקערה חשוב מאוד לחתולים ויש רבים שימנעו מאכילה אם הכלי לא נקי.

  • קערת פלסטיק: ניתן לבחור קערה מפלסטיק שתמצאו בכל חנות. ישנן קערות פשוטות וישנן מעוצבות יותר – כאן הדבר תלוי לגמרי בכם ובטעם שלכם. יש חתולים שאלרגיים לפלסטיק. אם אתם רואים שלאחר שימוש בקערה יש לחתול כתמים כהים או גירוי כנראה שהקערה לא מנוקה היטב.
  • קערת נירוסטה: היתרון הגדול של קערת נירוסטה הוא האפשרות לנקות אורתה בקלות. אפשר לקנות זוג קערות נירוסטה המגיעות על מעמד, אחת לאוכל והשניה למים. חשוב גם את קערות הנירוסטה לנקות כל יום.

מתקני האכלה

מתקני האכלה אוטומטיים הם פתרון מצוין בבתים בהם החתול נמצא לבדו שעות רבות יחסית. ישנם שני סוגים עיקריים של מתקני האכלה:

  • מתקן הממלא את עצמו: מתקן זה יכול לשמש אפילו למשך מספר ימים. הוא ממלא את עצמו גם מן הרזרבות שמשאיר החתול בקערת האוכל. החיסרון של כלי זה הוא שקשה לעקוב כמה החתול אוכל, ואם ישנו יותר מחתול אחד, יתכן שאחד החתולים משתלט ואוכל את רוב המזון.
  • מתקנים אוטומטיים: מתקנים אלה פועלים באמצעות מנוע וסוללה. יש להם מספר תאים עם מכסה שנפתחים כל אחד בזמן המתאים. פתיחת התאים נעשית על פי תזמון שנקבע מראש. כך מקבל החתול ארוחות מדודות בזמן המתאים.

כשאוכל ומשחק נפגשים

ישנם מתקני האכלה המספקים לחתול גם משחק לפני האוכל כך שהוא מקבל את המזון לאחר מאמץ מסוים והדבר נותן לו סיפוק. ישנם מתקנים הדומים למתקני משחק והאכלה לכלבים רק בגודל המתאים לחתולים. ישנן צלחות מבוך עם בליטות מעוגלות כשהחתול צריך ללכוד את הגרגרים החבויים. אפשרות נחמדה ומהנה אך לא כשהחתול מורעב.

כלים לשתייה

גם כאן האבחנה הברורה היא בין כלים סטנדרטיים כמו קערות לבין מתקנים מתוחכמים. הכלים הסטנדרטיים יכולים, כמו כלי המזון, להיות עשויים פלסטיק או נירוסטה. גם במים חשוב לנקות את הכלי ולהקפיד על כך. כלים מתוחכמים יותר שמצוינים לחתולים בררנים בשתיה הם מזרקות לחתולים. היתרון הגדול שלהן הוא שהמים זורמים כל הזמן ולכן יעניינו מאוד חתולים שאוהבים לשתות מהברז. בניגוד למים בקערה שצוברים לכלוך גם אם מוחלפים פעם או אפילו פעמיים ביום, מזרקה לחתול מצוידת בפילטר העשוי פחם המסנן את הלכלוך כך שהמים נקיים כל הזמן. את הפילטר חשוב להחליף פעם בחודש.

לסיכום, היום יש מגוון כלים ומתקנים מתוחכמים יותר או פחות לחתול שלכם. אם יש יותר מחתול אחד, מומלץ שלכל אחד מהם יהיה את סט הכלים שלו, ושיהיה בתיאבון!