משטחי גירוד לחתולים

השחזת ציפורניים זהו אחד האינסטינקטים הבסיסיים ביותר של החתול, כזה שלא הולך היטב עם הרצון לשמירת רהיטי הבית. משטחי גירוד לחתולים הם הפתרון לחיים שלווים עם ציפורניים מושחזות:

אם לפעמים נדמה לכם שהחתול הביתי שלכם עושה לכם “דווקא” בכך שהוא משחיז ציפורניים על הספה, ממש כמו ילד קטן שעושה דברים אסורים רק לקבלת תשומת לב, אז הדברים אינם כך. השחזת ציפורניים היא אינסטינקט וצורך בסיסי של החתול. גם אם הוא חי בבית מאז היותו גור, הוא עדיין חיית טרף בדנ”א שלו. השחזת ציפורניים נועדה קודם כל לשיפור ושמירה על כישורי הציד אך לא רק. ציפורניים מושחזות תורמות לקואורדינציה ולשמירה על שיווי משקל, משפרות את יכולת הטיפוס ובכך גם נותנות לחתול ביטחון עצמי וסיפוק גדולים יותר. הציפורניים משמשות גם כלי לתקשורת והעברת מסרים בין חתולים. משטח גירוד לחתול הוא הפתרון להשחזת ציפורניים ושמירה על הבית. כך יעתיק החתול את מקום ההשחזה מן הסלון אל מתקן שנוצר במיוחד לשם כך.

סוגים של מתקנים

כמו בכל תחום, גם בתחום של מתקני גירוד לחתולים ישנה התפתחות וממשטח או מתקן בסיסי ופשוט מאוד נוצרו מתקנים מורכבים שאמורים לספק לחתול הרבה מאוד עניין. החלוקה הבסיסית לסוגים היא משטחי גירוד לחתולים שהם אופקיים לעומת מתקני גירוד שהם אנכיים ובאים לדמות גזע עץ עליו אוהבים חתולים להשחיז בחוץ אץ ציפורניהם. איך לבחור את המשטח או המתקן המתאים?

  • לשלב בין מתקן עם גובה למשטח אופקי: מומלץ מאוד שיהיו לחתול שתי האפשרויות. לפעמים חתולים אוהבים להשחיז את ציפורניהם על פני הקרקע ולפעמים מחפשים להשחיז ציפורניים בצורה אנכית. הגובה גם מאפשר לחתול להתמתח ולכן כדאי לבחור מתקני גירוד לחתולים שיספקו את החתול ויהיו בגובה של סביבות 1.20 מ’.
  • מתקן עם הרבה עניין: רוב החולים הם בעלי מזג שובב, סקרן ואוהבים עניין. מעבר לגובהו של מתקן גירוד לחתול, כדאי שיהיה בנוי בצורה מעניינת. ישנם מתקנים המורכבים ממפלסים שונים, יש כאלה שאליהם מחוברים צעצועים נוספים כמו כדור או חוט שיכולים להוות אטרקציה. כך המתקן הוא רב תכליתי. משמש קודם כל לגירוד והשחזת ציפורניים אך גם לטיפוס לגבהים שונים שהחתול אוהב מאוד וגם זהו למעשה אינסטינקט שלו, הסתתרות, משחק הדומה לציד ועוד.
  • מתקן יציב כמו עץ: המתקנים המורכבים יותר הם בעלי חלקים המתחברים זה לזה. חשוב שהחלקים יתחברו זה לזה בצורה טובה, שכל חלק עליו אמור החתול לעמוד יהיה מספיק יציב וחזק על מנת לשאת את משקלו. כך ירגיש החתול שיש לו “מיני עץ” בבית והדבר יספק אותו מאוד שהוא יכול ללכת על העץ הפרטי שלו ולהרגיש יציב ובטוח.
  • חומר שאינו נכנע להשחזות: מתקן גירוד לחתול נועד לספוג השחזות חוזרות ונשנות ולכן החומר ממנו הוא עשוי צריך להיות מותאם לכך. כדאי לבחור מתקן העשוי חומר חזק מספיק, חומר שלא יצאו ממנו חוטים או שיתבלה באופן שכבר לא יהיה ניתן לשימוש אחרי זמן קצר. אמנם לחתול שריטות וקרעים על המתקן אינם מפריעים ואפילו להיפך – מתקן מרופט משמעו שייכות גדולה יותר לחתול, אך כדי שיהיה לו מראה סביר וכדי שימשיך לתת את התנגדות שהחתול מחפש בזמן ההשחזה, כדאי שיהיה עשוי חומר עמיד.

מה עושים אם החתול אינו מתעניין במתקן?

כן, זה יכול לקרות. ממש כמו שילדים רבים מתעניינים ב”פיצ’פקעס” שזרוקים בחדר ולא בצעצוע הנוצץ שקניתם, כך יכול גם החתול להמשיך להתעניין בספה. אל תכעסו על החתול. עבורו המתקן החדש הוא חפץ זר ולא מוכר שאין עליו את הריח אליו הוא רגיל. לכן, אם החתול לא מתעניין נסו למשוך אותו עם צעצועים המוכרים לו כמו כדור שהוא אוהב שתתלו על המתקן וחפצים נוספים. אפשר לגרות אותו ע”י פעולת שריטה של המתקן שתעשו בעצמכם והפעולה והרעש ימשכו אותו, יעוררו את סקרנותו וגם יבהירו לו מה אפשר לעשות עם המשטח או המתקן ואיך הוא יכול ליהנות ממנו.

לסיכום, השחזות ציפורניים על רהיטים או וילונות הם החלק הפחות נעים בגידול חתולים. היום יש משטחי גירוד ומתקנים מקסימים שמהר מאוד יעניינו את החתול ויגרמו לו להעתיק באופן מלא את ההשחזות אל המתקן הפרטי שלו.