10 משחקי חובה לגורים

ממש כמו אצלנו, גם חתולים ובמיוחד גורי חתולים אוהבים מאוד לשחק ולהשתעשע אך עבורם המשחק הוא גם הכנה ודרך לפתח את כישורי הציד וההישרדות.

אתם בטח חושבים ביניכם לבין עצמכם: כישורי הישרדות? ציד? על מה הם מדברים? החתול שלי חי בין קערת המזון לספה ולכל היותר החצר פה ושם. נכון, חתולי בית רבים כבר אינם באמת זקוקים לכישורי ציד והישרדות, אך האינסטינקטים האלה עדיין קיימים בתוכם וישנו צורך פנימי לפתח אותם, ממש כמו אצל אריות ונמרים בטבע. זכרו שגורי החתולים התמימים שלכם הם גם נמרים או אריות קטנים וחשוב לעזור להם לפתח גם את הכישורים שיתנו להם ביטחון עצמי. חוץ מזה, משחקים לחתולים הם גם דרך להתקרב ולפתח את הקשר ביניכם, מאפשרים פעילות והוצאת אנרגיה (גם לכם) ופשוט מהנים, אז יש את כל הסיבות לתת לגורים שלכם משחקים שישחקו בהם באופן עצמאי או יחד איתכם. הנה כמה משחקים או צעצועים לחתולים שלא כדאי לוותר עליהם:

  • עכבר צעצוע: עכבר צעצוע הוא משחק אהוב מאוד על חתולים – גורים ובוגרים כאחד. עכבר צעצוע נותן להם הזדמנות להרגיש טורפים לרגע, להרגיש מהי התעסקות עם ציד. הגודל והצורה שמדמים עכבר אמיתי בצורה מדויקת הופכת את העכבר למשחק אהוב.
  • כדור: התנועה החופשית של הכדור, ההתגלגלות הקלה, האפשרות לזרוק אותו כך שהחתול יוכל להביא (כן, המשחק אהוב גם על חתולים רבים) הופכת את הכדור למשחק מועדף. יש חתולים שרואים בכדור ציד אותו הם נושאים לפינת מסתור (אל תתפלאו אם תמצאו כדור בנעל שלכם…). יש חתולים שאוהבים יותר כדור רך עשוי ספוג ויש כאלה שמעדיפים כדור גומי קשיח יותר. כשיש פעמון בתוך הכדור או שנוצה מחוברת אליו זו חגיגה.
  • מוט עם פיתיון: מוט שמחובר אליו חוט עם נוצה, כדור קטן או פיתיון אחר הוא משחק שחתולים יכולים לשחק איתו זמן רב בלי להשתעמם. ניתן לגרום לחתול לזוז בהתאם לקצב או לכיוון שנבחר.
  • חכה עם פיתיון: מבוסס על אותו עיקרון של מוט עם פיתיון. קל לאחוז בחכה ולכוון אותה לכיוונים שונים ולגבהים שונים. אפשר להניע את הפיתיון על הרצפה כך שהחתול ירוץ או להרים לגבהים שונים כך שיקפוץ, הכל לפי מה שנחמד לחתול וגם לכם.
  • סרטים וחוטים: גם אם אין לכם חכה ופיתיון אך יש לכם סרט ארוך שנע בקלות, לחתול זה בהחלט יספיק. ניתן “להרקיד” את החוט, לגרור אותו על הרצפה לכיוונים שונים, להניע אותו באוויר במעגלים כך שהחתול ירוץ במעגל לתפוס אותו. אפשר גם להתחבא מאחורי דלת כך שרק קצה החוט יבצבץ, מה שיעורר עוד יותר את סקרנותו של החתול ואת רצונו לתפוס את מה שמסתתר שם…
  • צעצועי האכלה: צעצועים מסוג זה מוכרים יותר לכלבים אך הקטנים שבהם יכולים להתאים גם לחתולים. זו דרך לעורר את סקרנותו של גור שאינו אכלן או דווקא להיפך- לגרום לחתול גרגרן מדי להתאמץ קצת לפני שיקבל אוכל ולהרגיש סיפוק מכך שקיבל תמורה למאמץ. על הדרך כמובן שהמשחק מספק הנאה.
  • משחקי לייזר: מכירים את עטי הלייזר שמרצים משתמשים בהם בהרצאות? עבור חתולים הנקודה האדומה היא ציד אותו הם רוצים לתפוס. ניתן להאיר על הרצפה, הקירות או כל מקום שיהיה כיף ומאתגר לחתול להגיע ושלא יגרום נזק.
  • משחקים תלויים: במקום חכה עם פיתיון שאתם מחזיקים ניתן לתלות את הפיתיון כך שיהיה קשור לידית דלת למשל. כדאי שהפיתיון יהיה תלוי בגובה שהוא קצת יותר מאפו של החתול, במיוחד אם זהו גור קטן. בהמשך, אם זהו חתול אתלט, אפשר גם לאתגר אותו יותר ולתלות חפצים בגבהים שונים.
  • אתגר מבוך: משחק מבוך יוצר לחתול פעילות אינטראקטיבית ויכול להעסיק אותו שעות ולכן נחשב בין משחקים מומלצים לחתולים. בתוך גלגל חבויים כדורים, עכברים או משחקים אחרים ועל החתול להצליח ולשלוף אותם.
  • משחקים שאינם מיועדים לחתול באופן מיוחד: הורים לילדים קטנים תמיד מספרים על כך שהם קונים משחקים וצעצועים מתוחכמים ובסוף המשחק האהוב על הילד הוא חפץ שמצא זרוק באחד החדרים. גם חתול יאהב מאוד חפצים אקראיים שלא נועדו במיוחד עבורו כמו קופסת קרטון גדולה ממשלוח שקיבלתם, קרטון ביצים להשחיז עליו ציפורניים, גליל נייר טואלט ועוד חפצים שלא חשבתם עליהם בתור צעצועים. החתול בטח עוד יפתיע אתכם ביצירתיות שלו.